Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Zákaz fajčenia v reštauráciách by sa mohol rozšíriť aj na terasy. Privítali by ste to?

Zákaz fajčenia v reštauráciách by sa mohol rozšíriť aj na terasy. Privítali by ste to?

12.10.2019 (Webnoviny.sk) – Zákaz fajčenia v reštaurácii by sa mohol rozšíriť aj na terasy, kde sa podávajú jedlá. Navrhujú to poslanci Katarína Cséfalvayová, Martin Fedor a Marek Krajčí. Na októbrovú schôdzu parlamentu predložili návrh novely zákona o ochrane nefajčiarov.

Nesystémový návrh

Generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák pre agentúru SITA povedal, že ide o nesystémový návrh, ktorý so sebou nesie „ďalšie náklady a zbytočné obmedzenia pre niektoré prevádzkarne“. Podľa neho je ochrana nefajčiarov v zariadeniach verejného stravovania dostatočná.

Predkladatelia návrhu argumentujú, že návštevníci zariadení spoločného stravovania, ktorí konzumujú pokrmy vo vonkajších priestoroch, ako sú napríklad terasy, altánky a akékoľvek vonkajšie sedenie, nie sú dostatočne chránení pred dymom z tabakových výrobkov iných zákazníkov sediacich v ich blízkosti.

Tvrdia, že z hľadiska zdravia je to pre stravujúcich sa návštevníkov zariadení ešte viac škodlivé ako napríklad fajčenie na zastávkach.

Ďalšie náklady a zbytočné obmedzenia

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska tvrdí, že práve vonkajšie terasy, vzhľadom na umiestnenie, sú často priestorom určeným pre potreby fajčiarov v prevádzkach, kde nedošlo, napríklad z dôvodu vysokých nákladov, k oddeleniu v zmysle platných predpisov.

„Ak chceme meniť úroveň nastavenie ochrany nefajčiarov, ktorú považujeme v súčasnosti za naozaj dostatočnú, je potrebné pripraviť inú reguláciu na základe celospoločenskej diskusie a nenavrhovať čiastočné úpravy len pre vybrané prevádzkarne. Tie sú totiž nesystémové, znamenajú len ďalšie náklady a zbytočné obmedzenia pre niektoré prevádzkarne. Rozhodnutie je potrebné nechať na spotrebiteľa a prevádzkovateľa,“ povedal Harbuľák pre agentúru SITA.

Viac k témam: Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska, fajčenie, protifajčiarsky zákon, zákaz fajčenia
Zdroj: Webnoviny.sk – Zákaz fajčenia v reštauráciách by sa mohol rozšíriť aj na terasy. Privítali by ste to? © SITA Všetky práva vyhradené.

Top