Ste tu
Home > Veda a technika > Ultrafialové žiarenie nie je iba škodlivé, biofyzik Martin Kopáni objasní aj jeho pozitíva

Ultrafialové žiarenie nie je iba škodlivé, biofyzik Martin Kopáni objasní aj jeho pozitíva

Zdieľaj tento článok

19.6.2021 (Webnoviny.sk) – Ultrafialové žiarenie, ktoré v súčasnosti pomáha pri „čistení“ vzduchu od prítomnosti koronavírusu, priblíži na júnovej vedeckej kaviarni biofyzik Martin Kopáni z Ústavu lekárskej fyziky, biofyziky, informatiky a telemedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.


Informovala o tom Zuzana Hajdu z odboru propagácie vedy a techniky Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR).


Záznam bude dostupný aj na YouTube

Prednášku plánuje centrum vysielať 24. júna o 17:00. Záznam bude neskôr dostupný aj v profile CVTI SR na službe YouTube. Do vysielania sa môžu zapojiť aj diváci so svojimi otázkami, a to počas prednášky cez aplikáciu Slido alebo ich pošlú mailom do 23. júna.

Hajdu uviedla, že v súvislosti s vírusmi z celého elektromagnetického spektra sa používa ultrafialové žiarenie, s ktorým sa stretávame každý deň. „Ako každé iné žiarenie, aj UV žiarenie má mnohé pozitívne účinky, ktoré vieme využiť v medicíne, hygiene a výskume. Avšak má aj negatívne účinky, na ktoré mnohokrát zabúdame,“ podotkla.

Ozrejmia kompletnú problematiku

Kopáni, ktorý prednáša lekársku fyziku a biofyziku, na prednáške ozrejmí problematiku ultrafialového žiarenia. V rámci svojho výskumu sa totiž venuje detekcii chemických prvkov v bunkách a tkanivách organizmov. Zároveň zisťuje optické a štruktúrne vlastnosti týchto prvkov a ich zlúčenín.

Vedecká kaviareň s názvom Veda v Centre je pravidelne naplánovaná na posledný štvrtok v mesiaci o 17:00 v priestoroch CVTI SR v Bratislave. Vstup na podujatie je pre verejnosť voľný. Prvá kaviareň sa uskutočnila 21. mája 2008.

Viac k témam: prednáška, ultrafialové žiarenie (UV), vedecká kaviareň, vírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Ultrafialové žiarenie nie je iba škodlivé, biofyzik Martin Kopáni objasní aj jeho pozitíva © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top