Ste tu
Home > Zdravie > VEDIEŤ SPRÁVNE STRIHAŤ OVOCNÉ STROMY JE UMENIE

VEDIEŤ SPRÁVNE STRIHAŤ OVOCNÉ STROMY JE UMENIE

Vedieť správne strihať ovocné stromy je umenie

Trebišov │Zima sa pomaly chýli ku koncu. Nachádzame sa v polovici marca a dni sa predlžujú. Začíname prvýkrát v novom roku pracovať v našich záhradkách. K takýmto skorým jarným prácam v záhrade (okrem viniča o ktorý sa treba starať už od januára) patrí aj strihanie ovocných stromov. Vedieť ich správne strihať je doslova umenie.


Najprv sa strihajú jablone

Čo sa týka ovocných stromov, najlepšie je začať v zime najprv strihať jadroviny,  teda jablone. Význam strihania ovocných stromov spočíva v tom, že je potrebné skrátiť príliš dlhé minuloročné výhonky o tretinu až polovicu, prípadne také, ktoré sú poškodené alebo sa prekrývajú. Samozrejme, sa treba zbaviť konárov, ktoré zbytočne zahusťujú korunku alebo si vzájomne prekážajú a budú tak brániť rastu nových, veľkých jabĺk.


CIMG3996

Na mieste je otázka, kedy je na strihanie stromov najvhodnejší čas. Na tomto mieste je dobré riadiť sa podľa lunárneho kalendára, podľa ktorého je najvhodnejší čas na takúto prácu v záhrade počas obdobia ubúdajúceho mesiaca. Vedieť správne strihanie stromov načasovať a napokon ho aj urobiť tak, aby nám prinieslo vytúžený výsledok v podobe krajšej úrody je veľmi náročné. Touto problematikou sa zaoberá mnoho záhradných odborníkov a ak ju chceme študovať hlbšie a správne ju pochopiť, nestačí chytiť pílku, nožnice a strihať, či rezať všetky konáre, ktoré sa nám nepáčia.


Top