Ste tu
Home > Kultúra > OBEC ZEMPLÍN SA TEŠÍ ŽUPNÉMU DOMU

OBEC ZEMPLÍN SA TEŠÍ ŽUPNÉMU DOMU

Zdieľaj tento článok

Región  v ktorom dnes žije asi 430 000 obyvateľov, región v ktorom žijeme aj my nesie názov Zemplín. Málokto však vie o nenápadnej dedinke na juhu regiónu s tým istým názvom – Zemplín. Táto obec a jej hrad dali meno regiónu Zemplín a Zemplínskej župe a v dávnych dobách bola obec (vtedy hradisko) jej správnym centrom. Centru obce Zemplín dominuje Župný dom.


Župný dom ešte donedávna slúžil miestnemu družstvu na skladovanie obilia. V minulosti však slúžil oveľa vznešenejšiemu poslaniu. Renesančná stavba,  postavená v rokoch 1666 – 1668 slúžila svojmu pôvodnému účelu, teda stretávaniu župného snemu na takmer 150 rokov, až kým sa sídlo župy presťahovalo do Sátoraljaújhely. V druhej polovici 20. storočia slúžil dom ako sýpka a bol majetkom vtedajšieho poľnohospodárskeho družstva.


Keď sa v 90. rokoch stal majetkom obce, bol značne zdevastovaný. Ale poľnohospodárske družstvo dom zrekonštruovalo, aby splnilo svoje záväzky voči samospráve. Obec sa odvtedy usiluje do objektu, ktorý je chránenou kultúrnou pamiatkou, opäť vrátiť život.

zupny dom

“Máme rozpracovaný projekt ktorý čaká na dofinancovanie. Plánujeme tu časom vybudovať malé obecné múzeum, poprípade dôstojné sídlo pre konanie spoločenských podujatí rôzneho druhu,” ozrejmuje starosta Zemplína Mikuláš Takács pre denník Korzár. Samospráva už niekoľko rokov umiestňuje v župnom dome rôzne pracovné artefakty, ktoré ilustrujú niekdajší spôsob života miestnych obyvateľov. V interiéri župného domu sa zároveň nachádza viacero informačných panelov približujúcich históriu tejto stavby ako aj spomínanej obce.

Zaujal ťa Župný dom? Chcel by si ho navštíviť? Len smelo, od Trebišova je táto obec vzdialená 30 minút cesty autom.


Foto: terraincognita.sk

Zdieľaj tento článok

Top