Ste tu
Home > Rozhovory > <i class="fa fa-comments"></i>ROZHOVOR S VINÁROM, MATÚŠOM VDOVJAKOM: “VINOHRAD MÁ RADŠEJ PORIADNU ZIMU”

ROZHOVOR S VINÁROM, MATÚŠOM VDOVJAKOM: “VINOHRAD MÁ RADŠEJ PORIADNU ZIMU”

V dnešný deň si našiel vinár Matúš Vdovjak čas a odpovedal nám na pár otázok. Dozvieš sa, aká bola jeho cesta k vlastnému vinárstvu ale aj to, čo je potrebné vo vinohrade robiť, keď je v kalendári zima. Prajem príjemné čítanie.


Čo ťa viedlo k tomu aby si začal s vinohradníctvom ? A aké boli začiatky rozbehnúť tento smer?


K vinohradníctvu a vinárstvu som mal blízko od malička. Človek s tým prichádzal do styku či chcel, alebo nechcel. Nedá sa povedať, že ako mladí sme len popíjali. Do vinohradníckych prác sme boli spolu s bratom zapájaní od malička. Ako 5 – 6 roční sme pomáhali jesť hrozno a koláče pri oberačkách, o pár rokov neskôr sme už vykonávali normálnu robotu: vynášali sme ostrihané letorasty, čistili kmienky, či viazali. Postupne sme sa naučili strihať a tak to šlo ďalej a ďalej. Dokonca sme si sami vyrábali aj viničné štepy. I keď nie som vyštudovaný vinohradník, učil som sa z praxe…stále však prichádzajú nové poznatky, nové postupy, človek sa musí stále vzdelávať, konzultovať so skúsenejšími kolegami a pod. Po piatich rokoch nasávania vinohradníckej a vinárskej atmosféry u Jara Ostrožoviča som sa rozhodol ísť vlastnou cestou. Boli chvíle, keď som to aj oľutoval, vtedy ma podporila rodina, priatelia, držali mi palce. Začiatky boli skrátka také klasické, zložité…z ničoho k niečom…ale teraz som rád, že to tak bolo.

Podporila ťa rodina v tomto smere ? Alebo aký názor nato mali oni ?

V začiatkoch to bolo ťažké, bez podpory rodičov by som to „nedal“. Otec  ešte aj teraz spraví kvantum roboty, i keď je na dôchodku, stále je dušou celého toho všetkého. Samozrejme, bez manželkinej podpory by som to zabalil už dávno. Nemá to jednoduché, ale to asi žiadna manželka.

Je rozdiel v úrode vo vinohradoch ak je teplá alebo príliš studená zima ?

Vinohrad má radšej poriadnu zimu. Choré, poškodené, slabé musí preč, aby to čo ostalo vypučalo v plnej sile a dalo kvalitnú úrodu. 

Akú prácu vykonávaš keď sa ešte nedá pracovať vo vinohrade?

Počúvam víno, kontrolujem, či je všetko v poriadku a pijem víno, prevažne svoje, prevažne s ľuďmi, ktorí si ho prišli okoštovať. Teraz je toho naozaj veľa. Víno nafľašovať, naetiketovať, zazátkovať…všetko robíme ručne. Veľa času trávim v pivnici.

M.Vdoviak 188

Začal si už s tohtoročnou prácou vo vinohrade ?

Áno, začali sme s rezom.

Máš v pivnici víno na ktoré si najviac hrdý? Ak áno, pochválil by si sa nám sním ?

Mám viacero vín, ktoré sa mi páčia. Veľmi ma poteší, keď sa mi naskytne možnosť ochutnať vlastné víno z cudzieho archívu. Nedávno som bol strašne hrdý na Ordinárium 2011, krásne víno, ktoré mám ja možnosť ochutnať len od môjho dobrého známeho, ktorý ho má uložené u mňa v pivnici. Pri ochutnávaní vína  Miriel 2011 som nechcel veriť vlastným ústam, bol to neskutočný zážitok…

Čo ťa viedlo k tomu aby si položil ekonomiku na klinec a založil vlastné vinárstvo ?

Neveril som všetkým tým poučkám a ekonomickým zákonom, ktoré nás na škole učili. Chceli to odo mňa, tak som sa to naučil, ale v podvedomí som tušil, že to takto nemôže fungovať. Do hry tam vstupuje príliš veľa premenných…a to nehovorím o tých, o ktorých nevieme J Stále však ostala ekonómia takým mojim maličkým hobby…vôbec sa necítim byť expertom, páčia sa mi však názory rakúskej ekonomickej školy…knihu Zlé peniaze od Juraja Karpiša som prečítal za dva týždne…a nebolo to vždy ľahké čítanie.

Prejdime späť k vínu. Kde najďalej bolo degustované tvoje víno?

Neviem, pár fliaš išlo naozaj ďaleko, okrem Antarktídy hádam na každý kontinent…

Je problém dostať na trh vína od malopestovateľov ?

Neviem, prečo sa tu udomácnil takýto pojem. Malopestovatelia, či malovýrobcovia.  Menší výrobcovia musia svoju produkciu realizovať iným spôsobom ako väčší, musia to víno inak komunikovať a som presvedčený o tom, že ho musia aj vyrábať inak. Víno v plastovom obale by nemalo patriť do portfólia menšieho vinára. To si ale musia uvedomiť najsamprv samotní  „malovýrobcovia“…

Aké boli začiatky rozbehnutia vlastného vinárstva ?

Zložité.

M.Vdoviak 192

Aké sú tvoje plány do budúcnosti ?

Cieľom je postupne vlastniť 4 – 5 ha vinohradov, postaviť šikovnú výrobnú halu, všetko bez dotácii, či bez nezmyselných eurofondov.

Chcel by si niečo odkázať čitateľom TvojTrebišov.sk

Dôverujte svojim chuťovým pohárikom.

Matúš, ďakujem ti veľmi pekne že si si našiel čas odpovedať na moje otázky, v menej celej redakcie TvojTrebišov.sk ti prajem všetko najlepšie.


Foto: Archív M. V.


Top