Ste tu
Home > Zdravie > UŽITOČNÉ RADY DO NAŠEJ LETNEJ ZÁHRADKY

UŽITOČNÉ RADY DO NAŠEJ LETNEJ ZÁHRADKY

Ako sa postarať o svoju záhradu, terasu počas najhorúcejších dní? Ak v tomto nie si doma, my ti dáme potrebné tipy ako si zachovať aj v lete krásu zelene a kvetín.


Nielen so zimou prichádzajú vrásky spôsobené otázkou, ako sa postarať o svoju ,,domácu” prírodu. Ani v lete to s ňou nieje ľahké. Slniečko páli intenzívnejšie opakované zavlažovanie je nutnosť každého dňa.


Dôležité rady


1. Prácu v záhrade vykonávaj buď počas rána, kedy je ešte vlhký vzduch, alebo podvečer. Rastlinky tak znášajú zásah do pôdy ľahšie ako počas horúceho dňa. Polievaj dvakrát do dňa, skoro ráno a podvečer.

2. Zalievaj iba odstátou vodou, pretože studená môže rastlinkám uškodiť, respektíve dostanú teplotný šok a môžu spomaliť rast alebo až uhynúť.

3. Cieľom rastlinky je ,,prezrieť! až k plodu či semiačkam, preto je potrebné uhynuté lístky či kvetinky odstrihávať alebo vylamovať, aby nové rastlinky mali kvalitnú a plnohodnotnú výživu.

4. Trávnik nekos úplne na krátko, lebo počas horúcich dní tak rýchlejšie vyschne.

Kvety v lete

Aby si mal pestrofarebnú záhradu, určite si vyberaj rastliny, ktoré ti počas leta spríjemnia okolie nielen svojou vôňou, ale ulahodia i tvojmu oku. Medzi zásadné letné rastlinstvo patria trvalky a letničky. Vieš aké si vybrať do svojej záhrady?

Trvalky

Kvitnú celý rok a prinášajú semienka. Potrebujú vlhkú pôdu a niektoré druhy trvaliek môžu rásť aj na suchších miestach, no je potrebné ich zavlažovať. Ideálne sa tieto suchšie tipy hodia na leto do záhrady. Z pôdy najprv odstráň burinu, prekypri do hĺbky 20-30 cm. Na hnojenie používaj kompost či organické hnojivá, nie však maštalný hnoj- ten môže spáliť tvoriace sa korienky. Najdôležitejšie je obsypať zeminu rašelinou, kompostom alebo humóznou pôdou. Trvalky pred jeseňou pekne zostrihaj a priprav tak na zimu. Letné trvalky napríklad Floxy, Gypsomilka, Pupalka, Rudbekia, Orlíček, Sedmokráska, Kokarda, Kráska, Veronika, Liatra, Levanduľa…

Letničky

Ak potrebuješ kvety odolávajúce ostrému slnku vysaď si letničky. Ich krása začína po odkvitnutí jarných rastlín. Najprv prevzdušni pôdu, pohnoj ju a zalievaj tak, aby mala rastlinka pripravené vhodné podmienky na rast a zakvitnutie. Semená vysádzaj do hĺbky 7cm. Pri sadení letničiek ich už s koreňom vlož do hĺbky 15 cm. Ak chceš mať rozmanitosť v záhrade, na výber máš rastliny podľa farebnosti Kozmos, Slnečnica, Rudbekia, Amarantus, Brachycome, Slncovka, Cínia, Nechtík, Šalvia, Astra…

Nech žije trávnik

Najmä v lete musíme dodržiavať dôležité pravidlá starostlivosti o trávnik.

1. Kvalitné zavlažovanie je alfou a omegou zeleného trávnika. Čím je väčší, tým viac sa oplatí automatické zavlažovanie, aby si sa nezamotal do hadíc.

2. Odstraňuj pravidelne burinu, nech neprerastie trávu a tým jej nezničí korienky.

3. Trávu saď iba na jar a jeseň, nikdy nie počas leta, zbytočne by si sa namáhal. Tráva sa v tom období neuchytí.

4. Výška trávnika musí byť tak akurát, aby sa trsy trávy prevzdušňovali.

Stromy teplo milujú

1. Dávaj pozor na úrodu, ak jej je veľa, musíš podporiť konáre, aby sa strom neprelomil a pod strom podlož špecálnu sieťku, tá zachytí padajúce ovocie.

2.  Stromy, či dajú úrodu alebo nie, určite pravidelne zalievaj, zabezpečíš tak výživu dreviny, teda aj to, že nové puky hneď nevyschnú a na budúci rok poskytnú výbornú úrodu.

3. Viniče zastrihávaj ešte na jar, no ani v lete nezabúdaj na postrek proti múčnatke, peronospóre a botrytíde.

4. Sezóna chutných čerešní trvá od júna do augusta, preto keď si štiepil na jar, môžeš uhynuté konáriky orezať aby sa konce do jesene stihli zahojiť a nenahnili vo vlhkom septembrovom počasí.

5. Nezabudni. že počas leta treba koruny stromov presvetliť, striekať, proti chorobám a škodcom, hnojiť najmä polievať a zasa polievať.

Citát nakoniec: Ukáž mi svoju záhradu, a ja ti poviem aký si človek.Alfred Austin

 


Zdroj: Správna voľba


Top