Ste tu
Home > Zdravie > RÍBEZLE- ZÁZRAK V NAŠICH ZÁHRADÁCH

RÍBEZLE- ZÁZRAK V NAŠICH ZÁHRADÁCH

V našich záhradách už dozreli sladko-kyslé bobuľky rôzneho druhu či už čierne, červené alebo biele ríbezle. V dnešnej dobe sa na tieto liečivé bobuľky s mnoho liečivými účinkami už zabúda. My sme sa, ale rozhodli Ti o nich a ich účinkoch povedať niečo viac.


Po skončení druhej svetovej vojny vedci zistili úžasné vlastnosti ríbezlí. Odporúčaním je jesť ich v pravidelných dávkach, aby sme tak predišli rôznym ochoreniam.


Liečivé účinky ríbezlí


Silná podpora obranyschopnosti, ochrana buniek pred rakovinovým bujnením a voľnými radikálmi, prevencia proti rakovine, antiseptické účinky (protizápalové), detoxikácia celého tela, má močopudný účinok, odvodňuje nadbytočnú vodu z organizmu, prečisťuje obličky a močové cesty, posilňuje a prečisťuje cievy, zvyšujú rýchlosť trávenia, pomáhajú vytvárať tvrdšiu stolicu (proti hnačke), prevencia proti Osteoporóze, zvyšuje pevnosť kostného tkaniva, podporuje tvorbu červených krviniek, normalizuje hladinu cukru v krvi, postupne uvoľňuje cukor do krvi, prevencia voči demencií a starnutiu buniek, tkanív, orgánov a organizmu.

Minerály a vitamíny

Obsahujú dôležité minerály pre život ako sú železo, vápnik, fosfor, horčík, draslík, sodík, zinok, meď, mangán, omega 3 kyseliny a omega 6 kyseliny. Vitamíny ,ktoré prijmeme pri konzumácii sú vitamín A, B1, B2, B3, B6, C, E a kyselina pantoténová. Nachádzajú sa v nich aj sacharidy,bielkoviny a vláknina.

Ríbezle a ich účinky na chudnutie

Ríbezle sú doplnková strava pri zdravom chudnutí, pretože štartujú celé telo ku správnemu fungovaniu a zdravé telo dokáže rýchlejšie schudnúť nadbytočný tuk, ako telo, ktoré je „zanesené“ škodlivými a nebezpečnými látkami. Ríbezle sú bombou v obsahu vitamínu C, tento vitamín podporuje imunitu, trávenie, pôsobí močopudne takže žiadna nadbytočná voda sa v tebe nebude držať. Ríbezle konzumuj na desiatu, olovrant, alebo ako prídavok do ľahkých jedál (jogurty, tvaroh, kaše, koktail, ovocné šaláty, ovocné šťavy…).

Pozor si daj pri konzumácii ríbezlí ak

Máš problémové  ochorenia žlčníka, pretože ich drobné zrniečka môžu zhoršiť priechodnosť žlčových ciest.

Ríbezle prospievajú aj kráse

 Ak máš problémy s poškodenými nechtami, vypadávajúcimi vlasmi, alebo s akné, mal by si si dopriať práve kúru z ríbezlí. Veľmi dôležitá je v tomto prípade ich konzumácia, aby sa komplikácia odstránila hĺbkovo. Potom však môžeš pridať aj rôzne domáce masky, v ktorých Ti postačí len roztlačiť toto ovocie a naniesť ho na želané partie. Ríbezle zároveň skvele hydratujú pokožku. Používaj ich aj ako jesennú kúru po intenzívnom vplyve slnka, keď je pokožka viac zničená. Zmiešaj ich buď s jogurtom, alebo s olejom.

Budovanie imunity s ríbezľami

Ríbezľe sa odporúčajú aj na zvýšenie imunity. Či ich už budeš konzumovať, alebo si z nich budeš variť  čaj, naordinovať by si si ich mali najmä v kritickom prechodnom období, keď sme náchylnejšií na chrípku a infekčné respiračné ochorenia. Ak ťa už začne bolieť hrdlo, priprav si fľaštičku kompótu a hneď v začiatkoch dodaj telu vitamínovú bombu, ktorá ti ihneď pomôže. Ríbezle sú aj skvelým antioxidantom. Pomáhajú tak zároveň aj pečeni a ochránia ťa pred kolapsom organizmu. Konzumovať by si ich mal aj pri problémoch s kŕčovými žilami, pretože zlepšujú ich priechodnosť.

Pridávame aj recept na Ríbezľové víno:

Potrebujeme:

1 liter ríbezľovej šťavy
2 litre vody
800 g cukru
trochu
vinných kvasiniek a živnej soli
Postup: 
1. Ríbezle potlačíme aj so stopkami a necháme stáť do druhého dňa. Na druhý deň ich pretlačíme cez utierku. Cukor rozpustíme vo vode, najlepšie na sporáku. Keď je cukor rozpustený prilejeme šťavu, živnú soľ a vylejeme do demižóna.
2. Na druhý deň pridáme kvasinky. Fľašu uzavrieme kvasnou rúrkou a necháme kvasiť. Vykvasené stiahneme do čistej fľaše a tiež uzavrieme kvasnou rúrkou. Fľaša musí byť plná. V nej ho necháme stáť 1-2 týždne. Potom ho stiahneme do fliaš, ktoré dobre zazátkujeme a odložíme na studené miesto.
Vo víne sa skrýva nie len pravda, ale aj zdravie. 

 


 

Zdroj: Najmama, Peknételo, Dobrúchuť


Top