Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Slovákom hrozia podľa Mihála škody, ak sa schváli zákon o prijímaní pracovníkov zo zahraničia

Slovákom hrozia podľa Mihála škody, ak sa schváli zákon o prijímaní pracovníkov zo zahraničia

BRATISLAVA 29. novembra (WebNoviny.sk) – Vládny návrh novely zákona o službách zamestnanosti, ktorým sa má spružniť systém príchodu pracovníkov z tretích krajín na Slovensko, je škodlivý pre zamestnancov na Slovensku.


V parlamentnej rozprave k skrátenému legislatívnemu konaniu o novele zákona o službách zamestnanosti to uviedol nezaradený poslanec Jozef Mihál.


Nedostatok kvalifikovaných ľudí

“Ľuďom hrozia škody, ak sa tento zákon prijme,” povedal. Na slovenskom pracovnom trhu je v súčasnosti podľa neho nedostatok kvalifikovaných ľudí, vďaka čomu rastú mzdy.

Ak vláda podľa Mihála dovolí, aby na Slovensko prichádzali pracovníci z tretích krajín, títo pracovníci budú ochotní pracovať za nižšiu mzdu, akú by od zamestnávateľa pýtali naši občania.

“Zákon je na prospech zahraničných investorov a agentúr dočasného zamestnávania,” povedal Mihál. Tieto agentúry podľa neho v súčasnosti na Slovensku nemajú koho ponúkať zamestnávateľom. “Ak budú brať ľudí z Ukrajiny, Srbska či Vietnamu, biznis im pokvitne,” podotkol.

Novela zákona o službách zamestnanosti zásadne a umelo zasiahne do trhu práce na Slovensku. “Tento zákon nie je na prospech slovenských zamestnancov,” tvrdí exminister práce. Na skrátené legislatívne konanie o novele zákona podľa Mihála nie je žiadny dôvod.

Pracovná mobilita cudzincov

Novela zákona o službách zamestnanosti má od začiatku budúceho roka zaviesť opatrenia vyplývajúce zo stratégie pracovnej mobility cudzincov na Slovensku.

Tieto opatrenia majú podľa rezortu práce zefektívniť, urýchliť a spružniť systém upravujúci vstup a pobyt štátnych príslušníkov tretích krajín na území Slovenska za účelom zamestnania, a to najmä v profesiách s identifikovaným nedostatkom pracovnej sily.

Novela zavádza opatrenia v oblasti služieb zamestnanosti, ako aj v oblasti pobytu cudzincov na Slovensku. V zákone o službách zamestnanosti sa má pre zamestnávateľov zaviesť povinnosť nahlasovať voľné pracovné miesta na úrady práce s tým, že by zákon stanovoval maximálnu výšku pokuty za nesplnenie tejto povinnosti. Ďalšou navrhovanou zmenou je zvýšenie periodicity aktualizácie zoznamu zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily z ročnej na štvrťročnú.

Lehoty na posudzovanie sa skrátia

Novela zákona o službách zamestnanosti tiež upravuje podporné doklady predkladané k žiadosti, a to najmä doklady o dosiahnutom vzdelaní a doklady týkajúce sa dočasného pridelenia.

Skracujú sa lehoty pre posudzovanie žiadosti o udelenie povolenia na sezónne zamestnanie a rozširujú sa možnosti vstupu štátnych príslušníkov tretích krajín na trh práce cez agentúry dočasného zamestnávania v prípade zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily.

Rezort práce tiež navrhuje zjednotenie dĺžky preverovaného obdobia neporušenia zákazu nelegálneho zamestnávania na účely zamestnávania štátnych príslušníkov tretích krajín.

Viac k témam: jozef mihál, nezamestnaní, SPOLU – občianska demokracia
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovákom hrozia podľa Mihála škody, ak sa schváli zákon o prijímaní pracovníkov zo zahraničia © SITA Všetky práva vyhradené.


Top