Ste tu
Home > Správy > Svet > Pod nánosmi bahna v Atami môžu byť uväznené desiatky ľudí, záchranári nepoľavujú v ich hľadaní

Pod nánosmi bahna v Atami môžu byť uväznené desiatky ľudí, záchranári nepoľavujú v ich hľadaní

5.7.2021 (Webnoviny.sk) – Záchranári pokračujú v pátraní po desiatkach nezvestných po víkendovom masívnom zosuve bahna v japonskom rezortnom meste Atami. Ten si vyžiadal tiež najmenej troch mŕtvych. Nezvestných je stále 80 ľudí, informoval Takamiči Sugijama, predstaviteľ úradu pre riešenie katastrof v prefektúre Šizuoka. Úrady sa chystajú zverejniť ich mená v nádeji, že sa ozvú ľudia, ktorých nezachytil zosuv.


Keďže je Atami prázdninové mesto a mnohé byty a domy sú po veľkú časť roka neobývané, úrady najprv hovorili o 20 nezvestných. Neskôr evidovali ako nedosiahnuteľných 147 ľudí. Tento počet však klesol po tom, čo mestskí predstavitelia potvrdili, že sa niektorým podarilo bezpečne evakuovať alebo boli v čase nešťastia mimo mesto.


Pomáhajú aj lode a drony

Japonský premiér Jošihide Suga povedal novinárom, že stovky záchranárov, vrátane policajtov, vojakov, hasičov a príslušníkov pobrežnej stráže, robia všetko pre to, aby „čo najskôr zachránili tých, ktorí môžu byť pochovaní pod bahnom a čakajú na pomoc“.

Pri záchrannej operácii, ktorú komplikuje dážď a hmla, pomáhajú aj tri lode pobrežnej stráže a šesť vojenských dronov.

Zosuv chcú riadne vyšetriť

Zosuv bahna zasiahol Atami, ktoré sa nachádza zhruba 100 kilometrov juhozápadne od Tokia, v sobotu po niekoľkých dňoch výdatných dažďov. Svedkovia opísali, ako počuli ohromný rachot a malý prúd, ktorý následne narástol a spolu s čiernym bahnom niesol stromy, skaly a trosky domov.

Guvernér prefektúry Šizuoka Heita Kawakacu v nedeľu na tlačovej konferencii povedal, že faktorom pri zosuve mohla byť vyššie položená stavba. Predbežné vyšetrovanie s pomocou dronu podľa neho ukázalo, že obrovské množstvo pôdy nahromadenej v stavebnej oblasti sa všetko zosunulo dole. Kawakacu uviedol, že to bude vyšetrovať.

Viac k témam: Atami, Zosuv bahna, zosuv pôdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Pod nánosmi bahna v Atami môžu byť uväznené desiatky ľudí, záchranári nepoľavujú v ich hľadaní © SITA Všetky práva vyhradené.


Top