Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Pod hradným kopcom v Nitre našli odistenú ruskú bombu z druhej svetovej vojny

Pod hradným kopcom v Nitre našli odistenú ruskú bombu z druhej svetovej vojny

NITRA 4. apríla (WebNoviny.sk) – V nitrianskom podhradí sa našla nevybuchnutá bomba z druhej svetovej vojny. Bola za záhradou rodinného domu na Podzámskej ulici na mieste, kde sa koncom februára zosunul svah. Všimli si ju pracovníci vodární.

Pyrotechnici ju odpálili

Pyrotechnik po prehliadke miesta nálezu uviedol, že ide o leteckú bombu z druhej svetovej vojny s hmotnosťou 50 kilogramov ruskej výroby. Bomba bola odistená a pyrotechnici ju previezli na najbližšie bezpečné miesto, kde ju odpálili,“ informovala agentúru SITA nitrianska krajská policajná hovorkyňa Renáta Čuháková. Ako dodala, muníciu bez problémov zlikvidovali za mestskou časťou Janíkovce.

O náleze bomby informovala vináreň v podhradí na sociálnej sieti: „Na okraji sutiny, ktorá sa spadnutím časti kopca zosunula na našu novú prevádzku a susedný dom, bola objavená nevybuchnutá bomba z druhej svetovej vojny. Bomba bude pozostatkom ničivého bombardovania z 26. marca 1945, jedného z najhorších v histórii Slovenska.“

Zosuv hradného kopca

Zástupcovia Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti, mesta Nitra, Biskupstva Nitra a Krajského pamiatkového úradu v Nitre sa pred časom zhodli na tom, že svah hradného kopca sa spevní pod dohľadom statika.

Prasknuté vodovodné potrubie, ktoré zosuv spôsobilo, zostane natrvalo odstavené. Po spevnení svahu a odprataní spadnutej zeminy bude nasledovať prieskum širšieho okolia, ktorého cieľom bude identifikovať prípadné ďalšie rizikové plochy. Stavebný úrad vydal na územie hradného kopca stavebnú uzáveru.

Viac k témam: bomba
Zdroj: Webnoviny.sk – Pod hradným kopcom v Nitre našli odistenú ruskú bombu z druhej svetovej vojny © SITA Všetky práva vyhradené.

Top