Ste tu
Home > Ekonomika > Na Slovensku aj v Európskej únii ubudli živnostníci, dôvodom je vysoké odvodové zaťaženie

Na Slovensku aj v Európskej únii ubudli živnostníci, dôvodom je vysoké odvodové zaťaženie

BRATISLAVA 3. mája (WebNoviny.sk) – Počet samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) na Slovensku, ako aj v celej Európskej únii vlani medziročne klesol.


V Grécku podnikajú v turizme

Celkovo bolo za rok 2018 v únii 32,6 miliónov evidovaných živnostníkov, čo predstavuje 14 % z celkovej európskej zamestnanosti. Na Slovensku bolo vlani vyše 377-tisíc živnostníkov, čo je o 5,8-tisíc menej ako rok predtým.


“Súvisí to aj s tým, že majú stále vysoké daňovo-odvodové zaťaženie. Mnohí živnostníci prešli na s.r.o. alebo prestúpili do zamestnaneckého pomeru,“ informovala analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Európsky štatistický úrad Eurostat vo svojich najnovších údajoch uviedol, že najviac živnostníkov má Grécko a Taliansko, ktorí podnikajú prevažne v oblasti turizmu. V Grécku je tretina ľudí evidovaných práve ako SZČO a v Taliansku je ich vyše 20 %. Nasleduje Poľsko (18 %) a Rumunsko (17 %).

Služby a remeselníci

“Na Slovensku tvoria živnostníci 15 % z celkového počtu zamestnaných osôb. Rovnako je to aj v Portugalsku a Veľkej Británii. Česko je mierne pred nami, živnostníci tvoria 16 % z celkovej zamestnanosti,“ doplnila Buchláková.

Najmenej živnostníkov je v Dánsku a Luxembursku (obe 8 %), ako aj v Nemecku či Švédsku (obe 9 %). Živnostníci v únii pracujú podľa Buchlákovej prevažne v oblasti služieb a predaja či ako remeselníci. Mnohí podnikajú v oblasti poľnohospodárstva, lesníctva a rybného hospodárstva.

“Ak sa pozrieme na rozdelenie podľa pohlaví, muži sú vo vedení. Ženy síce predstavujú 52 percent celkovej európskej populácie, ale iba 34,4 percent zo samostatne zárobkovo činných osôb v EÚ a len 30 percent z európskych začínajúcich podnikateľov,“ dodala Buchláková.

Viac k témam: dane, Európska únia, sociálne odvody, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba
Zdroj: Webnoviny.sk – Na Slovensku aj v Európskej únii ubudli živnostníci, dôvodom je vysoké odvodové zaťaženie © SITA Všetky práva vyhradené.


Top