Ste tu
Home > Ekonomika > Rekreačné poukazy splnili svoj účel, analytici a opozícia sa podľa Danka mýlili

Rekreačné poukazy splnili svoj účel, analytici a opozícia sa podľa Danka mýlili

BRATISLAVA 3. mája (WebNoviny.sk) – Rekreačné poukazy podľa predsedu Národnej rady SR a šéfa SNS Andreja Danka splnili svoj účel a znamenajú prínos pre štátny rozpočet.


Zároveň pri hodnotení využívania tohto nástroja od začiatku tohto roka povedal, že analytici aj opozícia sa mýlili, keď kritizovali zavedenie tohto opatrenia na podporu cestovného ruchu.


Moderný nástroj na dovolenku pracujúcich

“To, čo som si so Slovenskou národnou stranou vysníval, aby sme zaviedli moderný nástroj na dovolenku pracujúcich, sa podarilo,” povedal v piatok Danko.

Národniari chcú v zavádzaní podobných opatrení pokračovať. Danko chce, aby rekreačné poukazy mohli využívať aj zamestnanci v podnikoch s menej ako 50 zamestnancami.

“Museli sme ustúpiť ZMOS-u a veľkým zamestnávateľom. Najradšej by som bol, aby to platilo plošne. Budeme chcieť, aby to bolo presadené aj u menších zamestnávateľov,” uviedol Danko.

V súčasnosti majú na rekreačné poukazy nárok len pracovníci v spoločnostiach s 50 a viac zamestnancami, ak u aktuálneho zamestnávateľa pracujú minimálne dva roky a požiadajú o preplatenie dovolenky. Z oprávnených výdavkov do 500 eur ročne zamestnávatelia preplatia 55 percent sumy, maximálne 275 eur.

Nižšia DPH na ubytovanie

Nárast počtu domácich hostí v ubyovacích zariadeniach na Slovensku je podľa Danka možný aj vďaka zníženiu dane z pridanej hodnoty na ubytovanie na 10 percent začiatkom tohto roka.

“Malé penzióny, hotely by krachovali, keby sme neznížili DPH. Nerástol by počet ubytovaných,” povedal predseda NR SR s tým, že potrebné je zníženie DPH aj na stravovanie.

Štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby SR Peter Ďurček (nominant SNS) informoval, že počet domácich hostí v ubytovacích zariadeniach vo februári vzrástol medziročne o takmer 14 % a počet ich prenocovaní o 14,7 %. V prvom mesiaci tohto roka vzrástol počet domácich ubytovaných medziročne o 10,4 %.

“Vyjadrili sme vtedy optimizmus, že práve vďaka príspevkom na rekreáciu by mohol tento trend pokračovať, ba dokonca by mohol byť ešte rapídnejší. Tak sa aj stalo, vo februári ten trend je ešte väčší,” povedal Ďurček. Počet prenocovaní domácich hostí vo februári tohto roka dosiahol 817,7 tisíca, pričom v tom istom mesiaci vlani to bolo 712,6 tisíca.

Opatrenie sa stretlo s úspechom

“Je to práve vďaka tomu, že sa podarilo znížiť DPH na ubytovacie služby a zaviesť príspevok na rekreáciu,” poznamenal Ďurček. Pred rokom vo februári počet nocľahov domácich turistov medziročne klesol o 0,2 %.

Pokiaľ ide o využívanie príspevkov na rekreáciu, podľa štátneho tajomníka nezaznamenali zatiaľ výraznejšie problémy medzi zamestnávateľmi, zamestnancami či ubytovacími zariadeniami.

“Opatrenie sa stretlo s úspechom, s porozumením na strane zamestnávateľov. Zamestnanci príspevky na rekreáciu využívajú a prevádzkovatelia ubytovacích zariadení sú veľmi spokojní s týmto opatrením,” dodal Ďurček. Dokladovanie faktúr označil za bežnú vec.

Šéf SNS zároveň informoval, že v parlamente je podaný návrh na príspevok na šport. Zamestnávatelia budú môcť prispievať na športovú aktivitu maloletého dieťaťa, ak pravidelne športuje. “Takýto príspevok na šport pre maloleté dieťa bude dobrovoľný,” uviedol Danko.

Viac k témam: príspevok na rekreáciu, rekreačné poukazy, rekreačný príspevok, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk – Rekreačné poukazy splnili svoj účel, analytici a opozícia sa podľa Danka mýlili © SITA Všetky práva vyhradené.


Top