Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Slovenská pošta pri 100. výročí smrti Milana Rastislava Štefánika vydá pamätnú poštovú známku

Slovenská pošta pri 100. výročí smrti Milana Rastislava Štefánika vydá pamätnú poštovú známku

BRATISLAVA 3. mája (WebNoviny.sk) – Slovenská pošta si 100. výročie od tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika pripomína vydaním pamätnej poštovej známky Československé légie a Milan Rastislav Štefánik. Inaugurovaná bude počas celonárodnej spomienky, ktorá sa koná 4. mája v Brezovej pod Bradlom. Informovala o tom Eva Rovenská zo Slovenskej pošty.


Autormi sú Kállay a Horniak

Motívom poštovej známky je portrét generála Štefánika v uniforme. Motívom hárčeka je vojenský vlak s legionármi pôsobiacimi na ruskom fronte podľa dobovej fotografie.


Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, hárčeka, obálky prvého dňa a pečiatky je akademický maliar Dušan Kállay a autorom rytiny poštovej známky je František Horniak. Poštová známka v nominálnej hodnote 1,90 eura vychádza vo forme hárčeka s jednou známkou a dvoma kupónmi.

Súčasne s poštovou známkou bude vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou a dátumom 3. mája 2019 a domicilom mesta Bratislava. Motívom prítlače obálky prvého dňa je legionárska zástava, motívom pečiatky je Štefánikovo vyznamenanie určené pre členov Československých légií 1914 – 1918 Rad M. R. Štefánika „Sokol“ s mečmi.

Príležitostná poštová priehradka

V deň celonárodnej spomienky na Štefánika bude od 10:00 do 18:00 zriadená príležitostná poštová priehradka na pošte v Brezovej pod Bradlom. Zákazníci si budú môcť kúpiť poštovú známku, obálku prvého dňa, odtlačok rytiny poštovej známky, príležitostnú obálku ako aj numizmatickú obálku. K dispozícii bude aj príležitostná pečiatka.

Milanovi Rastislavovi Štefánikovi sa 4. mája 1919 stala osudnou cesta do vlasti. V tento deň nastúpil na letisku pri Udine v Taliansku do lietadla Caproni 450. Cieľom cesty bolo letisko vo Vajnoroch pri Bratislave. Lietadlo však nepristálo a náhle sa zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji.

Všetci v lietadle boli na mieste mŕtvi. Okolnosti havárie talianskeho bombardovacieho lietadla Caproni 450, v ktorom zahynuli generál M. R. Štefánik a členovia posádky Gabriele Aggiusti, Giotto Mancinelli Scotti a Umberto Merlini ostali nevyjasnené. Milan Rastislav Štefánik je pochovaný v mohyle na Bradle nad svojou rodnou obcou.

Viac k témam: Slovenská pošta
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenská pošta pri 100. výročí smrti Milana Rastislava Štefánika vydá pamätnú poštovú známku © SITA Všetky práva vyhradené.


Top