Ste tu
Home > Správy > Kresťanskodemokratickú úniu kancelárky Merkelovej povedie nový líder Armin Laschet

Kresťanskodemokratickú úniu kancelárky Merkelovej povedie nový líder Armin Laschet

Zdieľaj tento článok

16.1.2021 (Webnoviny.sk) – Novým lídrom Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) sa v sobotu stal pragmatický predseda krajinskej vlády Severného Porýnia-Vestfálska Armin Laschet.


Na zjazde CDU, ktorý sa uskutočnil v online prostredí, Laschet v hlasovaní porazil Friedricha Merza, bývalého predsedu poslaneckého klubu CDU.


Angela Merkelová končí

Laschet získal 521 hlasov, Merza podporilo 466 účastníkov zjazdu. Tretí kandidát, predseda zahraničného výboru nemeckého parlamentu Norbert Röttgen, z volieb vypadol v prvom kole.

Sobotňajšie zvolenie predsedu CDU nie je konečným rozhodnutím, kto bude v septembrových voľbách kandidovať na post kancelára, ale Laschet sa buď bude o túto funkciu uchádzať alebo bude môcť významne ovplyvniť, kto kandidátom na kancelára bude.

Angela Merkelová, ktorá je nemeckou kancelárkou od roku 2005, koncom roku 2018 oznámila, že sa o piate funkčné obdobie nebude uchádzať. Okrem toho sa vzdala funkcie líderky CDU.

Kontinuita a vyváženosť

Laschet (59) sa v roku 2017 stal predsedom vlády Severného Porýnia-Vestfálska. Vládne v koalícii so Slobodnými demokratmi (FDP). V sobotu zdôraznil hodnoty kontinuity a vyváženosti.

“Musíme hovoriť jasne, ale nepolarizovať,” povedal delegátom zjazdu. “Musíme byť schopní integrovať, držať spoločnosť pohromade,” dodal.

Sobotňajšie zvolenie Lascheta sa oficiálne potvrdí hlasovaním prostredníctvom pošty. Predpokladá sa, že pôjde len o formalitu, ktorá je však podľa nemeckej legislatívy nutná.

Viac k témam: predseda strany
Zdroj: Webnoviny.sk – Kresťanskodemokratickú úniu kancelárky Merkelovej povedie nový líder Armin Laschet © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top