Ste tu
Home > Správy > Kanada bude viesť svoje vlastné vyšetrovanie zostrelenia ukrajinského lietadla v Iráne

Kanada bude viesť svoje vlastné vyšetrovanie zostrelenia ukrajinského lietadla v Iráne

3.10.2020 (Webnoviny.sk) – Kanada si zostavuje vlastný tím pre súdne preskúmanie a posúdenie dôkazov a informácií o januárovom zostrelení ukrajinského lietadla iránskymi Revolučnými gardami pri Teheráne.


Kanadský minister zahraničia François-Philippe Champagne pre agentúru AP povedal, že tím bude zbierať, organizovať a analyzovať všetky dostupné informácie a dôkazy o incidente, ktorý si vyžiadal 176 mŕtvych, a bude radiť kanadskej vláde o ich vierohodnosti.


Spravodlivosť pre rodiny obetí

“Toto je ďalší krok k odhaleniu pravdy, vyvodeniu zodpovednosti voči iránskemu režimu a hľadaniu spravodlivosti pre rodiny obetí,” uviedol minister vo vyhlásení.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Havária Boeingu pri Teheráne (fotografie)

Let PS752 smerujúci do Kyjeva zostrelili 8. januára krátko po vzlietnutí z Medzinárodného letiska imáma Chomejního.

Na palube bola deväťčlenná posádka a 167 pasažierov z viacerých krajín, vrátane viac ako 50 Kanaďanov.

Vinu najprv popierali

Irán pôvodne tvrdil, že haváriu lietadla spôsobila technická chyba, neskôr však priznal, že ho dvomi strelami omylom zostrelili jeho sily.

Tie sa pripravovali na protiútok po tom, čo v reakcii na zabitie prominentného generála Kásema Solejmáního ostreľovali americké základne v Iraku.

Irán v auguste oznámil, že z lietadla získal niektoré dáta, okrem iného aj časť rozhovorov z kokpitu.

Obmedzené informácie

Šéf iránskej organizácie civilného letectva vtedy uviedol, že čierne skrinky obsahovali iba 19-sekundovú konverzáciu po prvej explózii.

Tá pravdepodobne spôsobila poruchu nahrávacieho zariadenia. Druhá raketa zasiahla lietadlo o 25 sekúnd neskôr.

Kanadská vláda už dávnejšie odmietla správy Iránu s tým, že sú obmedzené a obsahujú len vybrané informácie a Teherán musí zodpovedať mnoho otázok.

Viac k témam: Pád ukrajinského Boeingu pri Teheráne
Zdroj: Webnoviny.sk – Kanada bude viesť svoje vlastné vyšetrovanie zostrelenia ukrajinského lietadla v Iráne © SITA Všetky práva vyhradené.


Top