Ste tu
Home > Kultúra > Cirkev > O CHVÍĽU SLÁVIME SVIATOK VŠETKÝCH SVÄTÝCH

O CHVÍĽU SLÁVIME SVIATOK VŠETKÝCH SVÄTÝCH

Katolícka cirkev 1. novembra slávi prikázaný sviatok Všetkých svätých, na ktorý 2. novembra nadväzuje deň Spomienky na všetkých verných zosnulých, ľudovo nazývaný Dušičky. Veriaci si dnes počas omší pripomínajú svätých, ktorí viedli pravý kresťanský život, žili a zomreli vo viere v Ježiša Krista, ale aj na tých, ktorí miesto v kalendári nemajú, alebo neboli vyhlásení za svätých.


Spomenieme si na svojich blízkych

Práve teraz nastáva čas na spomienky na našich zosnulých. Zapálením sviečky či položením venca si v tento čas každoročne uctievame ich pamiatku. Spomínať na svojich blízkych by sme však nemali iba počas prvých novembrových dní. V našich srdciach a mysliach by mali žiť stále.


Paradoxom ostáva fakt, prečo si väčšina z nás na príbuzných, ktorí nás opustili priskoro, spomenie vzdaním úcty a zapálením sviečky iba v tomto období roka. Dôvodom môže byť doba, v ktorej žijeme. Sme uponáhľaní a aj keď si možno niekedy na našich zosnulých spomenieme v  hlavách, patrilo by sa vzdať im úctu sviečkou aj viackrát do roka.

Dnešné dni sú však už akýmsi symbolom jednoty – spájajú ľudí každého vierovyznania a práve cintoríny sa stávajú miestom, kde stretneme mnohých známych.


Top