Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Bývalý šéf PPA Kožuch a finančník Kvietik idú do väzby, súd neprijal peňažnú záruku

Bývalý šéf PPA Kožuch a finančník Kvietik idú do väzby, súd neprijal peňažnú záruku

25.4.2020 (Webnoviny.sk) – Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici dnes rozhodol o vzatí do väzby bývalého šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraja Kožucha a finančníka Martina Kvietika, ktorí sú obvinení z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku spolupáchateľstvom.


Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková, dôvodom kolúznej väzby je obava z možného ovplyvňovania svedkov.


Úplatky v hodnote takmer milión eur

Sudca u obvineného Martina K. neprijal sľub ani nenariadil dohľad probačného a mediačného úradníka. Rovnako sudca neprijal ani peňažnú záruku vo výške 100-tisíc eur ponúkanú inou osobou. U obvineného Juraja K. neprijal sľub ani nenariadil dohľad probačného a mediačného úradníka,“ doplnila hovorkyňa s tým, že rozhodnutie nie je právoplatné, keďže obvinení podali proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR.

Celková výška prijatých úplatkov zo strany obvinených J. K. a M. K. predstavuje sumu vo výške 924-tisíc eur,“ uviedla na sociálnej sieti polícia vo štvrtok 23. apríla po ich obvinení.

Slavia Capital sa od prípadu dištancuje

Martin Kvietik podľa medializovaných informácií pôsobil vo finančnej skupine Slavia Capital. Skupina vo svojom vyhlásení reagovala, že jej bývalý štatutárny zástupca v jej orgánoch nepôsobí niekoľko rokov. „V súvislosti s aktuálnym vyšetrovaním prípadu „Dobytkár“ Slavia Capital konštatuje, že nikdy nemala žiaden vzťah s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou ani nežiadala o žiadne eurofondy alebo dotácie,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA zaslala marketingová manažérka skupiny Patrícia Packová. Dodala, že Slavia Capital je pripravená poskytnúť štátnym orgánom akúkoľvek súčinnosť.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie „Dobytkár“ opakovane počas marca a apríla vykonávala zaisťovacie úkony na celom území Slovenska. Dôvodom sú podozrenia z korupčnej trestnej činnosti a legalizácie príjmov z trestnej činnosti z prostredia PPA. V rámci akcií policajti zaistili hotovosť minimálne 100-tisíc eur a veci rôznej povahy v hodnote najmenej 800-tisíc eur, najmä umelecké diela, súvisiace s vyšetrovanou trestnou činnosťou. Celkovo päť obvinených osôb vzali zatiaľ súdy do väzby.

Viac k témam: akcia “Dobytkár”, korupcia
Zdroj: Webnoviny.sk – Bývalý šéf PPA Kožuch a finančník Kvietik idú do väzby, súd neprijal peňažnú záruku © SITA Všetky práva vyhradené.


Top