Ste tu
Home > Správy > Argentína nemá prostriedky na vyzdvihnutie potopenej ponorky ARA San Juan

Argentína nemá prostriedky na vyzdvihnutie potopenej ponorky ARA San Juan

Zdieľaj tento článok

BUENOS AIRES 17. novembra (WebNoviny.sk) – Argentínska vláda nemá technológie potrebné na to, aby z dna Atlantiku vyzdvihla ponorku ARA San Juan, ktorú našli rok po tom, ako zmizla aj so 44 členmi posádky na palube.


Dva dni po výročí

V sobotu sa tak na tlačovej konferencii vyjadril minister obrany Oscar Aguad. Úrady sa podľa jeho slov musia rozhodnúť, aké budú ich ďalšie kroky. Plavidlo objavili v hĺbke 800 metrov pri pobreží polostrova Valdés v Patagónii.


Argentínske námorníctvo v sobotu ráno oznámilo, že o “pozitívnu identifikáciu” ARA San Juan sa postarala diaľkovo ovládaná ponorka americkej spoločnosti Ocean Infinity, ktorú najali na najnovšie pátranie po stratenom plavidle. Oznámili to len dva dni po tom, ako sa rodiny nezvestných námorníkov stretli na spomienkovom podujatí pri príležitosti prvého výročia zmiznutia ponorky. Tá sa stratila 15. novembra 2017.

Skrat v batériách

V čase, keď námorníctvo stratilo kontakt s ponorkou, smerovala z námornej základne Ushuaia na úplnom juhu krajiny na základňu Mar del Plata. Tam ju povolali po tom, ako jej posádka nahlásila skrat v batériách.

Kontakt s ňou stratili v stredu 15. novembra ráno, keď sa nachádzala asi 400 kilometrov od pobrežia. O niekoľko hodín neskôr zaznamenali v tej oblasti hydroakustickú anomáliu, ktorú mohla spôsobiť implózia ponorky.

Viac k témam: ARA San Juan, potopená ponorka
Zdroj: Webnoviny.sk – Argentína nemá prostriedky na vyzdvihnutie potopenej ponorky ARA San Juan © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top