Ste tu
Home > Správy > V Bolívii objavili 500-ročné hrobky, archeológovia môžu porozumieť Inkskej ríši

V Bolívii objavili 500-ročné hrobky, archeológovia môžu porozumieť Inkskej ríši

Zdieľaj tento článok

LA PAZ 17. novembra (WebNoviny.sk) – Archeológovia našli v bolívijskom lome hrobky s pozostatkami spred viac ako 500 rokov, vďaka ktorým môžu lepšie porozumieť interakciám rôznych populácií s rozširujúcou sa Inkskou ríšou.


Dobrý stav nádob

Pozostatky viac ako 100 príslušníkov domorodej civilizácie objavili asi 20 kilometrov od La Paz. Pochovaní boli s viac ako 30 nádobami, ktoré Inkovia používali pri pohrebných rituáloch. Informoval o tom jeden z archeológov, ktorí sa podieľali na výskume.


“Nádoby sú celé a sú inkské,” skonštatoval Jedu Sagarnaga z Universidad Mayor de San Andres v La Paz, ktorý viedol výskum. Na nálezisku neďaleko mesta Viacha našli aj predĺžené lebky. Pohrebisko vyhĺbené do vápenca zrejme patrilo národu Pacajes, ktorého mestá Inkovia dobyli ku koncu 15. storočia.

Stovka predmetov

Archeológovia okrem kostrových pozostatkov našli aj viac ako 150 dekoratívnych bronzových predmetov, vrátane náhrdelníkov, náramkov, ženských ozdôb do vlasov, brošní a dvoch čeleniek. Hrobky sú podľa odborníkov zvláštne aj v tom, že v nich našli mužov a ženy z rôznych spoločenských vrstiev. Pozostatky odviezli do archeologického centra a po preskúmaní ich vrátia do múzea v meste Viacha.

Viac k témam: archeológovia, Inkská ríša
Zdroj: Webnoviny.sk – V Bolívii objavili 500-ročné hrobky, archeológovia môžu porozumieť Inkskej ríši © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top