Ste tu
Home > Zdravie > ZÁZRAK V NAŠOM PARKU – CESNAK MEDVEDÍ

ZÁZRAK V NAŠOM PARKU – CESNAK MEDVEDÍ

Každý, kto krásne počasie využil na jarnú prechádzku parkom, v ňom určite zacítil krásnu vôňu jednej veľmi liečivej bylinky, ktorej sa budeme dnes v našej rubrike venovať a ňou je cesnak medvedí.


Istotne si už počul o tom, že by si po ňom mal siahať pri rôznych zdravotných problémoch. Cesnak medvedí, ľudovo medvedí lenek, v prvom rade prečisťuje našu krv i celý organizmus. Pridaním do jedla lieči žalúdočné ťažkosti či časté hnačky. Pomáha pri regulácii vysokého cholesterolu a krvného tlaku i pri ochoreniach dýchacieho systému, podporuje imunitu a tinktúra z neho pomáha aj pri problémoch s nespavosťou. Cesnak medvedí má tiež antibakteriálne a protizápalové účinky.


Medvedi_cesnek_03r

Medvedí cesnak môžeš pokojne zbierať vo  voľnej prírode, ale nie v chránených oblastiach, kde je vyhlásený 3. a vyšší stupeň ochrany. My v Trebišove sa preto nemusíme báť využívať “liečivý poklad”, ktorý je zadarmo! Pozor však na dve dôležité veci. Jednou z nich je fakt, že medvedí cesnak je potrebné zbierať ešte pred odkvinutím, nie po ňom. Druhá vec, na ktorú si treba dať pozor je zámena s konvalinkou voňavou, ktorá je prudko jedovatá. Má podobné listy, ale samozrejme bez zápachu cesnaku, preto odporúčam každý jeden lístok ovoňať.  Na záver pridávam dve chutné recepty!

Tinktúra z cesnaku medvedieho

Listy cesnaku medvedieho voľne uložíme (netlačíme!) do 1 litrovej sklenenej fľaše a zalejeme alkoholom, najlepšie vodkou. Fľašu necháme 2 týždne odležať na tmavom mieste a potom scedíme. Takúto tinktúru môžme užívať vonkajšie i vnútorne. Ako prevencia proti rôznym chorobám i na posilnenie imunity sa odporúča jedna čajová lyžička denne.

Pesto z cesnaku medvedieho

20-25 listov medvedieho cesnaku, 1 hrsť tekvicových jadierok (skvelou alternatívou sú aj vlašské orechy), 1 hrsť strúhaného syra, 1 dcl olivového oleja, polovicu alebo celú čajovú lyžičku soli. Všetky suroviny spolu rozmixuj a máš hotovo! Jeho použitie je naozaj široké!


Foto: Ilustračné


Top