Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Video: Fico odmieta uznať Guaidóa dočasným prezidentom Venezuely a povedal aj prečo

Video: Fico odmieta uznať Guaidóa dočasným prezidentom Venezuely a povedal aj prečo

BRATISLAVA 6. februára (WebNoviny.sk) – Predseda najsilnejšej koaličnej strany Smer-SD Robert Fico odmieta, aby Slovensko uznalo za dočasného prezidenta Venezuely Juana Guaidóa.


Slovensko sa podľa neho nemôže zapliesť do vnútropolitického konfliktu v krajine, môže akurát tak podporovať dialóg. Fico vo videu, ktoré zverejnil na svojom facebookovom profile, tvrdí, že ľavicový režim Nicolasa Madura je „tŕňom v oku liberálneho západu“.


Dôvodom je ropa

„Hlavným dôvod, prečo je taký záujem o Venezuelu a prečo sa krajiny predbiehajú v uznaní prezidenta, ktorý sa ani len volieb nezúčastnil, je ropa,“ vyhlásil s tým, že súčasná situácia je učebnicovým príkladom pokusu zlikvidovať existujúci politický režim, jeho predstaviteľov a nasadiť do čela bábku.

O tom, či sa Slovensko pridá k svojim spojencom, napríklad USA, Európskemu parlamentu či Českej republike, a uzná Guaidóa za prezidenta, mal dnes hovoriť minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák s premiérom Petrom Pellegrinim. Pred rokovaním vlády to povedal Lajčák.

Podľa Fica by sa malo Slovensko v zahraničnopolitických otázkach opierať o princípy medzinárodného práva. „Z kokpitov amerických stíhačiek sa ešte nikdy nič trvalé nevyriešilo,“ pokračoval Fico s tým, že keď sa diala genocída v Rwande, svet sa len prizeral, keďže tam okrem komárov a malárie nič nie je.

„Ak sa liberálnemu západu opäť podarí poblázniť pol sveta, ako to bolo v prípade Iraku, možno sa dočkáme ďalšieho prípadu riešenia politických otázok hrubou vojenskou silou. Slovenská republika s tým nemôže mať nič spoločné,“ uzavrel svoje vyhlásenie Fico.

Taliansko zablokovalo vyhlásenie EÚ

Spoločné vyhlásenie EÚ k Venezuele zablokovalo Taliansko, viac ako desať krajín Guaidóa už za dočasného prezidenta uznalo. Medzi krajinami, ktoré za dočasného prezidenta uznali vodcu opozície, je aj susedná Česká republika.

Pripojila sa tak k Nemecku, Španielsku, Francúzsku, Švédsku, Dánsku a Rakúsku. Už v minulých týždňoch sa k podobnému kroku odhodlali Spojené štáty, Kanada a veľká väčšina krajín Latinskej Ameriky.

Naopak, venezuelského prezidenta Nicolasa Madura, ktorý je podľa Guaidóa nelegitímny, naďalej podporujú vo funkcii Rusko, Čína, Turecko aj Irán. Rusko dokonca tvrdí, že snaha o prebratie moci Guaidóom je vopred pripravenou akciou, ktorú zosnovali Spojené štáty.

Viac k témam: predseda strany Smer-SD, Venezuela
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Fico odmieta uznať Guaidóa dočasným prezidentom Venezuely a povedal aj prečo © SITA Všetky práva vyhradené.


Top