Ste tu
Home > Spravodajstvo > V Trebišove včera padol 54-ročný teplotný rekord

V Trebišove včera padol 54-ročný teplotný rekord

Aj keď slovenskí meteorológovia predpovedali na štvrtok vysoké teploty, asi len málokto z nich predpokladal, že počas dňa padne na Slovensku toľko teplotných rekordov. Jedným z miest, kde padol rekord (veľmi bradatý) bol aj náš Trebišov.

Teplotný rekord obdobia do 16. apríla vo výške 27,5 °C zo dňa 8. apríla roku 1961 už neplatí. Včera bola v Trebišove nameraná teplota tesne pod 28 °C. (Presné čísla meteorológovia ešte len poskytnú).

Okrem nášho mesta padol teplotný rekord z roku 1961 aj v Hurbanove, kde namerali dokonca 28,2°C, no padali aj teplotné rekordy z rokov 2007 a 2011 v Moravskom Svätom Jáne a Žikave.

Podľa klimatológa SHMÚ, Pavla Faška je síce apríl povestný prudkými zmenami počasia, no teraz je to podľa jeho slov pre denník Pravda už extrém: „Apríl je považovaný za bláznivý mesiac, ale tento rok sú výkyvy teplôt a počasia výrazné. Veď len nedávno cez Veľkú noc sme tu mali takmer zimné počasie a vo štvrtok padajú teplotné rekordy.“

Teplotný rekord v Trebišove

Podľa slov meteorologičky Miriam Jarošovej mohli byť teploty na východe Slovenska ešte vyššie, pokazil to však silný vietor, ktorý spôsobila blízkosť studeného frontu v Poľsku. Ďalej Miriam Jarošová upozornila na teplotný skok, ktorý nás čaká práve počas tohto víkendu. Teploty klesnú výrazne nadol, na juhu Slovenska vystúpia do 15 stupňov, na severe len na 7 až 8 stupňov. Na záver dodala, že apríl ešte môže prekvapiť a na koniec mesiaca by sme sa mohli dočkať aj tropických dní.

Zdroj: pravda.sk
Foto: Anna Chovancová

Top