Ste tu
Home > Správy > Slovensko > V najbližších dňoch sa začne výberové konanie na sudcov najvyššieho správneho súdu

V najbližších dňoch sa začne výberové konanie na sudcov najvyššieho správneho súdu

Zdieľaj tento článok

4.4.2021 (Webnoviny.sk) – Budúci týždeň sa začne prvé výberové konanie na výber sudcov Najvyššieho správneho súdu SR (NSS SR). Uskutoční sa na verejnom zasadnutí Súdnej rady SR, ktoré sa začne v stredu 7. apríla a potrvá 8. a 9. apríla. Pokračovať bude 12. až 14. apríla. Konať sa bude prostredníctvom distančnej formy od 9:00 hod.


Na výberovom konaní by sa malo zúčastniť 16 uchádzačov. Po verejnom vypočutí všetkých uchádzačov bude súdna rada hlasovať o úspešnosti vo verejnom vypočutí o každom uchádzačovi samostatne.


Na základe počtu hlasov súdna rada zostaví poradie uchádzačov. V prípade tých úspešných vykoná súdna rada overenie predpokladov sudcovskej spôsobilosti. Úspešní uchádzači vo výberovom konaní, ktorí nie sú sudcami, sú povinní absolvovať prípravné vzdelávanie.

Osemnásti sudcovia správneho kolégia najvyššieho súdu sa domáhali preskúmania súladu obsadzovania NSS SR s ústavou. Argumentovali tým, že výber je v ich prípade oproti iným uchádzačom o funkciu sudcu najvyššieho správneho súdu diskriminačný.

Navrhovali, aby ich na správny súd „preložili“. Predseda súdnej rady Ján Mazák sa však rozhodol nepodať návrh na konanie o súlade zákona o sudcoch s Ústavou SR.

Viac k témam: sudcovia, výberové konanie
Zdroj: Webnoviny.sk – V najbližších dňoch sa začne výberové konanie na sudcov najvyššieho správneho súdu © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top