Ste tu
Home > Správy > Slovensko > V Košiciach budú hovoriť o budúcnosti východu, diskusné panely poukážu na jeho potenciál

V Košiciach budú hovoriť o budúcnosti východu, diskusné panely poukážu na jeho potenciál

KOŠICE 3. decembra (WebNoviny.sk) – Konferencia Východ nie je EXIT sa uskutoční v utorok 4. decembra v priestoroch košickej Tabačky Kulturfabrik. Ako informovala v mene organizátorov Michala Lukáčová, tristo hostí bude mať možnosť sledovať diskusiu jedenástich spíkrov v troch tematických diskusných paneloch.

Podujatie sa uskutoční ako úvodný programový blok k medzinárodnému veľtrhu vzdelávania PRO EDUCO, ktorý otvorí svoje brány pre tisícky mladých ľudí v Steel Aréne 5. a 6. decembra.

Masívny odchod mladých ľudí

Iniciatíva Východ nie je EXIT sa po vlaňajšej premiére vracia k diskusnému fóru o budúcnosti regiónu cez prizmu dôvodov, ktoré vedú mladých ľudí k pomerne masívnemu odchodu zo svojich domovov.

V máji 2017 členovia občianskeho združenia Apolis a spoločnosť Progress Promotion založili iniciatívu Východ nie je EXIT. Ide o apolitickú aktivitu spájajúcu jednotlivcov, firmy, samosprávu, akademickú obec i tretí sektor s cieľom realizovať konkrétne kroky vedúce k spomaleniu exodu.

Ako uviedla Lukáčová, „tento rok sa na pôde konferencie stretne 11 spíkrov v troch diskusných paneloch, aby pod taktovkou moderátorky Anety Pariškovej poukázali na potenciál regiónu, východiská a pozitívne príklady, ktoré môžu už dnes mladých ľudí dostatočne inšpirovať.

Podľa hesla, že doma nie je nikto prorokom, sa v tomto paneli predstavia ľudia, ktorí majú dnes k východu Slovenska osobitý vzťah. Mali možnosť dívať sa na svet a dianie v ňom skôr z globálneho pohľadu, dnes sa ich aktivity už viažu aj k tomuto regiónu. Prezradia, ako vlastne na východ nazerajú tí, ktorí už okúsili život na mnohých iných miestach.

Odvaha realizovať vlastné nápady

Ďalší diskusný panel bude venovaný otázkam Potrebuje mesto univerzitu? Potrebuje univerzita mesto? Je znižovanie počtu študentov na vysokých školách východného Slovenska výlučným problémom školy? Nemali by mesta a regióny okrem aktivít vedúcich k prilákaniu investorov a turistov vytvárať spolu s univerzitami a firmami aj ucelené kampane orientované na mladých ľudí?

Tretím v poradí je diskusný panel plný motivácie a pozitívneho myslenia. Predstaví sa v ňom Juraj Hipš a traja mladí podnikatelia z východu, ktorí nečakali na vysnívané zamestnanie, neodišli, ale nabrali odvahu realizovať vlastné nápady a dnes úspešne podnikajú a žijú v regióne, kde to nie je jednoduché, ale určite nie nemožné.

Kompletné vizitky všetkých spíkrov, ako aj časový harmonogram konferencie záujemcovia nájdu na www.vychodniejeEXIT.sk

Veľtrh vzdelávania

Konferencia nadväzuje na Medzinárodný veľtrh vzdelávania, ktorý sa uskutoční 5. a 6. decembra v Košiciach už po 12. krát. Najvýznamnejšie fórum pre prezentáciu vzdelávania na východe Slovenska sa tento rok predstaví v Steel Aréne.

Brány otvorí pre 8 000 mladých ľudí vo veku 14 – 24 rokov, ktorí tak budú mať príležitosť oboznámiť sa so študijnými programami 82 fakúlt 17 univerzít a ponukami 40 stredných škôl, prácu alebo vzdelávacie programy im ponúkne ďalších 20 inštitúcií a veľkých zamestnávateľov. Okrem toho bude počas celého veľtrhu aj pódiový program s množstvom prednášok a prezentácií určených pre cieľovú skupinu mladých ľudí.

Vstup na veľtrh je bezplatný a vítaní sú i rodičia, ktorí s deťmi aktuálne riešia otázku ich ďalšieho vzdelania a kariéry. Detailné informácie sú dostupné na www.proeduco.sk.

Viac k témam: konferencia, PRO EDUCO, veľtrh vzdelávania, Východ nie je EXIT
Zdroj: Webnoviny.sk – V Košiciach budú hovoriť o budúcnosti východu, diskusné panely poukážu na jeho potenciál © SITA Všetky práva vyhradené.

Top