Ste tu
Home > Správy > Svet > V bývalej rezidenčnej škole objavili masový hrob s pozostatkami stoviek detí

V bývalej rezidenčnej škole objavili masový hrob s pozostatkami stoviek detí

Zdieľaj tento článok

29.5.2021 (Webnoviny.sk) – V niekdajšej rezidenčnej škole zriadenej na asimiláciu domorodých obyvateľov v meste Kamloops v kanadskej provincii Britská Kolumbia našli masový hrob s pozostatkami 215 detí. Informoval o tom spravodajský portál BBC.


Kanadské rezidenčné školy boli povinnými internátnymi školami riadenými vládou a náboženskými úradmi v priebehu 19. a 20. storočia s cieľom násilne asimilovať domorodú mládež. Škola v Kamloops bola najväčšia v rámci tohto systému.


Stovky študentov

Fungovala od roku 1890 a v 50. rokoch minulého storočia mala až 500 študentov. Ústredná vláda prevzala správu nad školou v roku 1969 a až do roku 1978, keď bola zatvorená, fungovala ako sídlo miestnych študentov.

Správcovia školy v Kamloops tieto úmrtia nikdy nezdokumentovali. Na pozostatky natrafili počas nedávno prieskumu rádiolokačnou technikou v priestoroch školy.

„Správy o pozostatkoch v bývalej rezidenčnej škole v Kamloops mi lámu srdce. Sú to bolestivé pripomienky temnej a hanebnej kapitoly histórie našej krajiny. Myslím na všetkých, ktorých sa táto znepokojujúca správa týka,“ napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter kanadský premiér Justin Trudeau.

Kultúrna genocída

V období rokov 1863 – 1998 odobrali od rodín viac ako 150-tisíc domorodých detí a umiestnili ich do rezidenčných škôl. Veľké množstvo sa už nikdy nevrátilo do svojich domovských komunít. Deti často nesmeli rozprávať svojim jazykom alebo praktizovať svoju kultúru. Mnohé z nich v rezidenčných školách týrali.

V správe, ktorú Kanaďania zverejnili v roku 2015, to označili za „kultúrnu genocídu“. V roku 2008 sa kanadská vláda za tento systém oficiálne ospravedlnila. Dosiaľ identifikovali viac ako 4100 detí, ktoré zomreli počas pobytu v takýchto rezidenčných školách.

Viac k témam: deti, domorodci, masový hrob
Zdroj: Webnoviny.sk – V bývalej rezidenčnej škole objavili masový hrob s pozostatkami stoviek detí © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top