Ste tu
Home > Správy > Svet > Únia spustila systém pre digitálne COVID osvedčenia počas pandémie, k „bráne“ sa pripojilo sedem štátov

Únia spustila systém pre digitálne COVID osvedčenia počas pandémie, k „bráne“ sa pripojilo sedem štátov

Zdieľaj tento článok

1.6.2021 (Webnoviny.sk) – Európska únia (EÚ) spustila technický systém pre digitálne COVID osvedčenia pre bezpečný voľný pohyb občanov v bloku počas pandémie.


Brána EÚ umožňuje overovať bezpečnostné prvky obsiahnuté v QR kódoch na všetkých osvedčeniach.


Bránu otestovalo už 22 krajín

Príslušné nariadenie vstúpi do platnosti od 1. júla, systém však už možno používať. V utorok sa k bráne pripojilo sedem členských štátov – Bulharsko, Česko, Dánsko, Nemecko, Grécko, Chorvátsko a Poľsko – a začalo s vydávaním prvých osvedčení, informuje na svojej webstránke Európska komisia (EK).

Viac o téme: Koronavírus

Bránu od 10. mája už úspešne otestovalo 22 krajín. Všetky členské štáty, ktoré úspešne absolvovali technické skúšky a sú pripravené osvedčenia vydávať a overovať, už môžu systém používať na dobrovoľnej báze.

V nadchádzajúcich dňoch a týždňoch sa naň pripoja ďalšie krajiny. Členské štáty, ktoré potrebujú viac času, dostanú po 1. júli ďalších šesť týždňov na postupné zavedenie pravidiel. EK bude zároveň naďalej poskytovať technickú a finančnú podporu členským štátom, ktoré sa k bráne pripoja.

Funkčný od júla

„Dnešné otvorenie brány predstavuje významný krok, ktorý členským štátom umožní využívať bránu a začať s vydávaním digitálnych COVID osvedčení EÚ. Máme sedem členských štátov, a to je dobrý začiatok. Vyzývam ďalšie krajiny, aby sa pridali čo najskôr. Vďaka príprave v dostatočnom predstihu bude systém k dispozícii a plne funkčný od 1. júla, teda od nadobudnutia účinnosti návrhu na jeho zavedenie, a EÚ tak bude môcť byť toto leto opäť včas otvorená,“ vyjadril sa komisár pre vnútorný trh Thierry Breton.

Podľa komisárky pre zdravie a bezpečnosť potravín Stelly Kyriakidesovej osvedčenia potvrdzujú pridanú hodnotu účinných riešení elektronického zdravotníctva pre občanov EÚ.

„Teraz je dôležité, aby v nadchádzajúcich týždňoch všetky členské štáty dokončili svoje vnútroštátne systémy vydávania, uchovávania a overovania osvedčení tak, aby systém fungoval ešte pred začiatkom dovolenkovej sezóny. Občania EÚ sa už tešia na to, že budú opäť cestovať a cestovať bezpečne. Osvedčenie EÚ je preto nevyhnutným predpokladom,“ dodala.

Digitálna alebo tlačená podoba

Európska komisia predložila 17. marca návrh na zavedenie COVID osvedčení EÚ, 20. mája Európsky parlament a Rada EÚ dosiahli dohodu o nariadení, ktorým sa osvedčenia riadia. Tú musia ešte formálne schváliť.

Digitálne COVID osvedčenia EÚ budú bezplatné, zabezpečené, dostupné pre všetkých a budú slúžiť ako dôkaz o tom, že daná osoba bola očkovaná proti ochoreniu COVID-19, absolvovala test s negatívnym výsledkom alebo chorobu prekonala. Osvedčenia budú v digitálnej alebo tlačenej podobe.

Vďaka spomenutej bráne, ktorú vyvinuli spoločnosti T-Systems a SAP a spravuje ju dátové centrum EK v Luxembursku, budú mať občania a príslušné orgány dôkaz o ich pravosti. Pri overovaní sa nebudú vymieňať ani uchovávať osobné údaje.

Rešpektujú hodnoty a zásady EÚ

Podpisové kľúče potrebné na takéto overenie sa uchovávajú na serveroch jednotlivých štátov, pričom prístup ku kľúčom je možné získať použitím brány cez vnútroštátne overovacie aplikácie alebo systémy v celej EÚ.

Komisia vyvinula aj referenčný softvér a aplikácie na vydávanie, uchovávanie a overovanie osvedčení, aby uľahčila zavádzanie systému v jednotlivých krajinách. Tie sú uverejnené na webovej lokalite GitHub a používa ich 12 členských štátov.

„Digitálne COVID osvedčenia EÚ slúžia európskym občanom ako spoločný nástroj, ktorý im opäť umožní voľný a bezpečný pohyb. Sú príkladom vedúcej úlohy Európy v oblasti technológií a zároveň plne rešpektujú naše hodnoty a zásady: ochranu osobných údajov, inkluzívnosť a proporcionalitu. Je dôležité, aby všetky členské štáty využili nasledujúce týždne na prípravu tak, aby bol systém od 1. júla plne funkčný,“ uviedol komisár pre spravodlivosť Didier Reynders.

Viac k témam: brána, cestovanie, členské štáty, COVID-19, Koronavírus, očkovanie proti koronavírusu, QR kód
Zdroj: Webnoviny.sk – Únia spustila systém pre digitálne COVID osvedčenia počas pandémie, k „bráne“ sa pripojilo sedem štátov © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top