Ste tu
Home > Správy > Taliban bude rokovať s vládou Afganistanu, ale najskôr dokončí rozhovory so Spojenými štátmi

Taliban bude rokovať s vládou Afganistanu, ale najskôr dokončí rozhovory so Spojenými štátmi

28.7.2019 (Webnoviny.sk) – Afganská vláda bude vôbec po prvý raz priamo rokovať s hnutím Taliban. V nedeľu to oznámil minister pre mierové záležitosti Abdul Salám Rahímí.

Stretnú sa v Európe

Ako bližších podrobností povedal, 15-členná vládna delegácia sa stretne s predstaviteľmi hnutia v Európe. Očakáva sa, že sa stretnutie uskutoční v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov.

Taliban sa takmer rok zúčastňoval na mierových rokovaniach so Spojenými štátmi, ale odmietol rokovať s vládou, ktorú označil za americkú bábku.

Efektívny vyjednávací tím

Americký vyslanec Zalmay Khalilzad, ktorý je v súčasnosti v Kábule, na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že ďalšie „vnútroafganské“ rokovania sa budú konať po tom, čo „dokončíme naše vlastné dohody“.

Budú podľa neho zahŕňať aj Taliban a „inkluzívny a efektívny národný vyjednávací tím pozostávajúci z popredných vládnych predstaviteľov, zástupcov kľúčových politických strán, občianskej spoločnosti a žien“.

Viac k témam: Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk – Taliban bude rokovať s vládou Afganistanu, ale najskôr dokončí rozhovory so Spojenými štátmi © SITA Všetky práva vyhradené.

Top