Ste tu
Home > Kultúra > SÚŤAŽ V ZDOBENÍ KRASLÍC – Trebišovski pisanki

SÚŤAŽ V ZDOBENÍ KRASLÍC – Trebišovski pisanki

Opäť je tu pôst a takisto aj mnoho tradícii, ktoré ľuďom mali pripomenúť, že sa blíži najväčší kresťanský sviatok – Veľká noc. Jedným zo zvykov bolo takisto maľovanie kraslíc, keď talentované umelkyne vytvárali na každom vajíčku jedinečný vzor.


Mesto Trebišov a Múzeum usporiadajú už po 27-krát výstavu a súťaž v zdobení a maľovaní kraslíc s názvom Trebišovski pisanki. Výstava sa uskutoční v piatok, 4. marca od 16.30 hodiny. Výstavu tak ako každý rok umiestnili v oddelení Expozícia ľudovej plastiky a drevorezby južného Zemplína. Zapojiť sa môžu umelci zo všetkých okresov a regiónov východného Slovenska.


Je mnoho spôsobov ako zdobiť kraslice, tradičné aj moderné. Na výstave budete môcť vidieť tie najrozšírenejšie ako napríklad voskovú batiku, reliéfne zdobenie voskom, vyškrabovanie, odrôtovanie, oblepovanie slamou a oblepovanie perlovkou či obväzovanie rastlinami a farbami v odvare z cibuľových šupiek.

Čo sa týka tých menej tradičných techník, je to zdobenie voskom, leptanie kyselinou, zdobenie farbami, oblepovanie semienkami, papierom, stužkami, zdobenie tušom, stužkami, zdobenie zlatými detailami a prelamovanie a iné.

Okrem toho, že si kraslice budete tak ako každý rok zakúpiť, atmosféru si vychutnáte aj s rôznymi inými tematickými výrobkami a medovníkmi. Vyhodnotenie prebehne na konci súťaže, teda 10. apríla 2016.

 


Foto: Daniela Dulgerová


Top