Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Slovensko je stále pripravené pomáhať Bosne a Hercegovine v jej integračnom úsilí

Slovensko je stále pripravené pomáhať Bosne a Hercegovine v jej integračnom úsilí

10.2.2021 (Webnoviny.sk) – Slovensko je aj naďalej pripravené napomáhať odovzdávaním transformačných skúseností a politickou podporou Bosne a Hercegovine v jej integračnom úsilí. Rýchlosť približovania sa k euroatlantickým štruktúram je úmerná výsledkom reforiem krajiny.


Uviedol to šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS), ktorý v Sarajeve rokoval so zástupkyňou predsedajúceho Rady ministrov a ministerkou zahraničných vecí Biserou Turković, ako aj s predsedajúcim Rady ministrov Bosny a Hercegoviny Zoranom Tegeltijom. Informoval o tom Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).


Našim záväzkom voči bezpečnosti a stabilite Bosny a Hercegoviny je prítomnosť slovenských vojakov v rámci operácie EÚ Eufor Althea, ako aj prebiehajúca humanitárna pomoc,“ vyhlásil Korčok.

Humanitárna zásielka

Rezortnej partnerke zároveň odovzdal šek symbolizujúci 14. humanitárnu zásielku SR určenú pre tri municipality krajiny na zlepšenie podmienok sociálne najslabších vrstiev obyvateľstva a maloletých migrantov, ako aj boj proti pandémii ochorenia COVID-19.

Humanitárna pomoc poskytnutá Bosne a Hercegovine pod značkou Slovak Aid pozostávala z oblečenia, hygienických balíčkov, dezinfekčných prostriedkov, elektrocentrál a respirátorov od Ministerstva obrany SR a a Ministerstva vnútra SR, ako aj od slovenských firiem Mikrochem Trade a Compel Industries.

Navýšenie príspevku

Korčok na rokovaniach informoval aj o nedávnom súhlase Národnej rady SR s navýšením slovenského príspevku k vojenskej operácii EÚ Eufor Althea, ktorej sú príslušníci Ozbrojených síl SR (OS SR) súčasťou od roku 2005.

V súčasnosti v operácii pôsobí 41 slovenských vojakov, nový mandát schválený NR SR umožňuje zvýšenie ich počtu na 60 vojakov. Minister zároveň na rokovaní pozval svoju rezortnú partnerku Biseru Turković na recipročnú návštevu Slovenskej republiky.

Viac k témam: humanitárna pomoc
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko je stále pripravené pomáhať Bosne a Hercegovine v jej integračnom úsilí © SITA Všetky práva vyhradené.


Top