Ste tu
Home > Kultúra > SKAPAL PES FEST ZAZNAMENAL REKORDNÝ ROČNÍK. ŠTVRTÝ.

SKAPAL PES FEST ZAZNAMENAL REKORDNÝ ROČNÍK. ŠTVRTÝ.

Zdieľaj tento článok

Mesto Trebišov má zažiť prekonanie rekordu v počte zorganizovaných Skapal pes festov. Podľa svedkov pôjde o štvrtý a organizátori sami presne nevedia kam to až zájde. Ide totiž o tzv DIY formu organizácie.


Do it ourselves – urobme si sami.


Martin a Majka z Trebišova to začali už dávno a Mimo s Vierkou sa pridali pred štyroma rokmi, pretože to tak nejako prirodzene vyšlo, že chuť organizovať si veci po svojom je silná motivácia. “Tak to sa robí, keď Vám pivovar zaplatí, zavoláte si do agentúry, povinnú festivalovú výbavičku a nejaké superstar hviezdičky, príde tak štvrť okolice aby ste potom povedali, že o kultúru dnes nie je záujem a festival nevykryl vstupné náklady” so smiechom povedal Viktor Pončák, jeden zo spoluorganizátorov. “Nemáme sponzorov a nedostatok financií kompenzujeme nemiestne zvýšenými ambíciami na rýchlu kariéru Michala Kaščáka” Festival je tak veľkým koordinovaným dielom dobrovoľníkov a dobrovoľníčok nie len z Trebišova.

Prečítaj si: Jedinečný Skapal pes fest už tretíkrát v Trebišove

“Aj prvé tri ročníky sme kládli rovnaký dôraz na kvalitu diskusií, divadiel, dielní ako na hudobnú časť. Program sme sa snažili vykreovať koncepčne a vybalansovať jeho nuansy. Ide o miesto, kde sa kultúra primárne nevyskytuje a preto treba celú štruktúru zasadiť do rurálneho prostredia citlivo.” Vyjadrila sa Monika Timková, rodáčka z Trebišova. “Festival je de facto sustanibilný a samosuficientný. Aspoň by taký mal byť. Na pokoju.”

Skapal Pes Fest

Hviezdy vo svojom žánri aj zahraničné vychytávky

Možno by ste neverili, ale aj okrajové žánre majú svoje hviezdy. len sa z toho nikto nejde pototo. Veď normálne. The Ills majú od Pohody a Islandu peknú vlnu, na ktorej ich chvália najmä svetové médiá. Fúzy Múzy s Davidom Kollárom si z veľkých festivalov okrem Skapatého psa už zahrali na Szigete. Tento rok to budú až tri zahraničné formácie: poľská Kompromitacja , Bob Ross Effect z Nemecka a Ukrajinská screamo lahôdka Elephant Opinions. Prešovská scéna po resuscitácii pekne vstala a ide aj k nám na čele s projektom Ľubomíra Petrušku (Chiki Liki Tu-a) Satin Lead  a veľmi šikovným rokenrolom The Void a žiadnu resusticáciu nepotrebovali Saprophyte, tí idú svoje už pekne dlho. Tancovacie rytmy donesie Gapa a Mečiar blues connection. Drsná tancovačka jak šmirgeľ desiatka bude FARA z Košíc a klasicky MŠK (nemešká).

Chystáme veľmi interesantnú site-specific tanečnú inštálaciu s názvom Isobutane kde Robo Farkaš (známy svetelnou inštaláciou Za mier – Pohoda, Biela Noc, …) Alexandra Mireková a gitarista z The Ills dačo špekulujú…

Kto pre koho?

Je  to tak, že kapely robia festival a všetky tie “veci pomimo” sú len aby nestála reč pri pive kým nepríde tá moja kapela ma zabaviť a ja im začapkam rukami? Skapal pes fest od začiatku kladie aktivistickú zložku na roveň hudbe. Scéna je viac ako hudba. V prvom rade sú to ľudia. Aktívni ľudia v tej našej smutnej krajine. A práve títo dokazujú, že ten pes v skutočnosti neskapal. Komunitné projekty na dvore, kvízy, cestovateľské kino, squatting, využívanie verejného priestoru. Je toho veľa od Košíc cez Spisšskú, Gelnicu, Michalovce a netušili by ste, možno, aké projekty robia šikovní ľudia u nás v Trebišove. Bude tam music lab, kde si môžete prísť zajamovať, deckovisko pre deti, hry a vlastne si to pozrite sami.

Nechceme, aby diváci boli len konzumenti, chceme abz sa zapojili aktívne a urobili svoj vlastný festival sami sebe a pre seba. Pripoj sa k nám TU

Kalendár_august_2016


Tlačová správa

Zdieľaj tento článok

Top