Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Silný dážď zalial obce Milpoš a Hanigovce v okrese Sabinov, voda vyčíňala aj v Humennom

Silný dážď zalial obce Milpoš a Hanigovce v okrese Sabinov, voda vyčíňala aj v Humennom

18.8.2020 (Webnoviny.sk) – Hodinová prietrž mračien v utorok spôsobila vyliatie Milpošského potoka, ktorý napáchal škody v obciach Milpoš a Hanigovce (okres Sabinov). Voda v nich poškodila obecný aj súkromný majetok. Starostovia oboch obcí preto vyhlásili mimoriadnu situáciu.


Ako agentúru SITA informoval starosta obce Milpoš Ladislav Rabatin, silný dážď sa spustil okolo obeda, o necelú hodinu už vyhlásili III. stupeň povodňovej aktivity.


Pomáhajú profesionáli aj dobrovoľníci

„Podmylo nám obecné mosty, cesty a zaplavilo niektoré rodinné domy. Zrejme poškodilo aj obecný vodovod. Najväčší problém je, že asi na piatich miestach sa utrhla regulácia potoka, tým pádom aj obyvateľom zobralo zo záhrad,“ skonštatoval starosta.

Ako dodal, v obci s odstraňovaním následkov povodne pomáhajú profesionálni hasiči, ale aj dobrovoľní hasiči z Červenice, Kamenice a domáci dobrovoľný hasičský zbor spolu s obyvateľmi.

„Odstraňujeme nánosy z ciest a koryta, ktoré tvoria zátarasy. Začína opäť pršať, tak aby nevznikol opäť väčší problém, zapojili sme do činnosti bagre,“ uviedol Rabatin, podľa ktorého sa podobné povodne v obci po rokoch opakujú.

V Hanigovciach podmylo dva mosty

Starostka Hanigoviec Alena Havrilová uviedla, že v obci podmylo dva mosty a vyliaty potok zaplavil aj okolité domy.

„Most je v takom stave, že peší po ňom síce prejdú, ale nemôžu cez neho prejsť žiadne motorové vozidlá, ktoré dostali zákaz prejazdu,“ informovala Havrilová agentúru SITA s tým, že ľudia neostali odrezaný od prístupovej cesty, keďže môžu využiť obchádzku.

Pomoc po prietrži v obci poskytujú dobrovoľní hasiči a zapájajú sa aj miestni obyvatelia. Profesionálnu pomoc nevolali. „Čerpadlá sme nepoužívali. Pracujeme ale na odpratávaní nánosov bahna z potoka a priepustov, ktoré nám upchalo,“ dodala starostka.

Prietrž mračien sprevádzaná intenzívnym dažďom spôsobila v utorok podvečer zaplavanie viacerých ulíc v meste Humenné a okolitých obciach.

Zaplavilo niekoľko lokalít

Ako agentúru SITA informoval Marián Škuba z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, prívalové dažde spôsobili záplavy v lokalitách Kudlovce, Dubník, Gaštanová, v centre meste Humenné boli postihnuté ulice Mierová a Osloboditeľov.

„V týchto lokalitách sa vyliali potoky Lieskovčík a Kudlovský potok. Hasičské zbory z Humenného a zo Sniny, ako aj dobrovoľné hasičské zbory z okolitých obcí zasahovali nielen v meste Humenné, ale aj v okolitých obciach,“ uviedol Škuba.

Ako ďalej dodal, v súvislosti s povodňami vyhlásil primátor mesta Humenné Miloš Meričko o 17:30 tretí stupeň povodňovej aktivity. „Po hodine a pol voda z ciest opadla. Aj keď nie všade. Ľudia začínajú upratovať svoje dvory,“ dodal Škuba s tým, že ešte v utorok bude zasadať protipovodňový krízový štáb.

„Máme veľa hlásených udalostí z mesta Humenné aj z okolitých obcí. Prijímame volania a zapisujeme ulice,“ potvrdil situáciu operačný dôstojník Krajského riaditeľstva hasičského a záchranného zboru v Prešove.

Viac k témam: počasie, povodeň, prietrž mračien
Zdroj: Webnoviny.sk – Silný dážď zalial obce Milpoš a Hanigovce v okrese Sabinov, voda vyčíňala aj v Humennom © SITA Všetky práva vyhradené.


Top