Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Šéf OBSE by bol rád, keby sa v organizácii slovenského predsedníctva nachádzal aj Lajčák

Šéf OBSE by bol rád, keby sa v organizácii slovenského predsedníctva nachádzal aj Lajčák

BRATISLAVA 3. decembra (WebNoviny.sk) – Generálny tajomník Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe Thomas Greminger by bol rád, keby bol minister zahraničia SR Miroslav Lajčák pri našom budúcoročnom predsedníctve v tejto organizácii.

Skúsený a rešpektovaný líder

Ako ďalej povedal pre médiá po stretnutí s predsedom vlády Petrom Pellegrinim, potešilo ho, že podľa premiéra je naše predsedníctvo OBSE prioritou.

„Vysvetlil som premiérovi, že OBSE momentálne čelí závažným výzvam,“ zdôraznil a spomenul napríklad rastúce názorové rozdiely medzi východom a západom alebo krízu na Ukrajine.

„Čo teraz potrebujeme, to je oddaný, skúsený a rešpektovaný líder,“ povedal. Podľa Gremingera by to mal byť práve Lajčák, kto sa takejto úlohy zhostí. „Potrebujeme niekoho jeho kalibru, kto je rešpektovaný v celom regióne,“ povedal s tým, že Lajčák je na túto úlohu najlepšie pripravený.

Premrhaná príležitosť

Keby sa nemohol ujať tejto funkcie, podľa Gremingera by to bola premrhaná príležitosť. „Som si istý, že pokiaľ sa mu predložia správne argumenty, zmení rozhodnutie,“ dodal.

Minister zahraničia Miroslav Lajčák oznámil vo štvrtok podanie demisie. Dôvodom je nesúhlas časti koalície z migračným paktom OSN, na príprave ktorého sa podieľal.

Lajčák v pondelok ešte rokuje s premiérom Pellegrinim, ktorý sa ho podľa vlastných slov pokúša presvedčiť, aby zostal vo funkcii. V utorok ho má prijať prezident Andrej Kiska.

Viac k témam: Miroslav Lajčák, Organizáca pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), Peter Pellegrini, Thomas Greminger
Zdroj: Webnoviny.sk – Šéf OBSE by bol rád, keby sa v organizácii slovenského predsedníctva nachádzal aj Lajčák © SITA Všetky práva vyhradené.

Top