Ste tu
Home > Správy > Svet > Ruský parlament schválil návrh zákona proti Navaľného spolupracovníkom, zakazuje im kandidovať vo voľbách

Ruský parlament schválil návrh zákona proti Navaľného spolupracovníkom, zakazuje im kandidovať vo voľbách

Zdieľaj tento článok

27.5.2021 (Webnoviny.sk) – Dolná komora ruského parlamentu v stredu schválila návrh zákona. Ľuďom zapojeným do činnosti skupín považovaných v Rusku za extrémistické zakazuje kandidovať vo voľbách.


Po schválení spomenutého zákona ešte bude potrebné, aby ho schválila horná komora parlamentu a podpísal prezident Vladimir Putin.


Snaha o elimináciu vodcu vo väzbe?

Podľa kritikov je to snaha o eliminovanie spolupracovníkov uväzneného vodcu ruskej opozície Alexeja Navaľného pred parlamentnými voľbami, ktoré sú naplánované na 19. septembra.

Ruská generálna prokuratúra totiž momentálne žiada, aby bola Navaľného protikorupčná nadácia i ďalšie inštitúcie napojené naňho uznané za extrémistické organizácie.

Niekoľko Navaľného blízkych spolupracovníkov predtým avizovalo zámer uchádzať sa o zvolenie vo voľbách. Šéf spomenutej protikorupčnej organizácie Leonid Volkov na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter poznamenal, že návrh zákona predstavuje paniku Kremľa.

Obvinenie zo sprenevery

Najznámejšieho kritika ruského prezidenta Vladimira Putina zadržali 17. januára po jeho návrate z Nemecka. Navaľnyj sa tam liečil päť mesiacov z následkov otravy nervovoparalytickou látkou typu novičok.

Začiatkom februára Navaľného odsúdili na dva roky a osem mesiacov väzenia pre porušenie pravidiel podmienečného odsúdenia počas zotavovania sa v Nemecku. Podmienečný trest dostal v roku 2014 na základe obvinenia zo sprenevery.

Podľa slov Navaľného bolo jeho obvinenie vykonštruované a európsky súd dospel k záveru, že bolo nezákonné. Právnici protikorupčného aktivistu argumentovali, že ich klient sa počas liečby v Nemecku nemohol osobne hlásiť ruským úradom, aby splnil pravidlá podmienečného trestu.

Viac k témam: návrh zákona, ruský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Ruský parlament schválil návrh zákona proti Navaľného spolupracovníkom, zakazuje im kandidovať vo voľbách © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top