Ste tu
Home > Správy > Svet > Rusko rozmiestni na západe krajiny ďalších vojakov, majú čeliť hrozbám zo strany NATO

Rusko rozmiestni na západe krajiny ďalších vojakov, majú čeliť hrozbám zo strany NATO

Zdieľaj tento článok

31.5.2021 (Webnoviny.sk) – Ruská armáda rozmiestni na západe krajiny dvadsať nových jednotiek. Ich úlohou bude čeliť rastúcej hrozbe, ktorú podľa Moskvy predstavuje Severoatlantická aliancia (NATO).


Po stretnutí s najvyššími armádnymi predstaviteľmi to v pondelok oznámil minister obrany Sergej Šojgu.


Vytvorí sa 20 jednotiek

Za hrozby označil rastúci počet letov amerických strategických bombardérov v blízkosti ruských hraníc, nasadzovanie bojových lodí NATO, ako aj stále častejšie a masovejšie cvičenia ozbrojených síl aliancie.

Takéto kroky „ničia medzinárodný bezpečnostný systém a nútia nás prijať relevantné protiopatrenia“, povedal Šojgu. „V Západnom vojenskom okruhu do konca roka vytvoríme ďalších dvadsať jednotiek a formácií,“ dodal minister.

Vojenské útvary na západe Ruska si podľa neho tento rok už objednali dvetisíc kusov nových zbraní.

Obavy v Kyjeve a na Západe

Rozsiahle cvičenia ruskej armády na juhu a juhozápade Ruska neďaleko hraníc s Ukrajinou minulý mesiac vyvolali obavy v Kyjeve aj na Západe. Moskva po skončení manévrov väčšinu vojakov stiahla na domovské základne.

Vojenská technika však zostala na mieste, aby bola k dispozícii pre ďalšie cvičenia, ktoré plánuje

Rusko uskutočniť v septembri v spolupráci so svojím spojencom Bieloruskom. Šojgu dodal, že prípravy na manévre, ktoré majú „výlučne obranný charakter“, sú vo finálnej fáze.

Konflikt v roku 2014

Po tom, ako Rusko v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym, prepukli boje medzi ukrajinskými ozbrojenými silami a Moskvou podporovanými separatistami na východe Ukrajiny.

Konflikt si doteraz vyžiadal viac ako 14-tisíc ľudských životov.

Viac k témam: americké bombardéry, americké lety, Krym, minister obrany, ruská armáda, vojenská technika
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko rozmiestni na západe krajiny ďalších vojakov, majú čeliť hrozbám zo strany NATO © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top