Ste tu
Home > Rozhovory > <i class="fa fa-comments"></i> Richard Čech pre TvojTrebišov.sk!

Richard Čech pre TvojTrebišov.sk!

Zdieľaj tento článok

Portál TvojTrebišov.sk prináša exkluzívny rozhovor s futbalovým agentom a človekom na správnom mieste, Richardom Čechom. V rozhovore sme sa dozvedeli ako sa mu podarilo prepojiť svoju prácu s bratom Marekom, ktorého určite poznáš zo slovenskej reprezentácie, ako sa k svojmu povolaniu dostal a čo plánuje do budúcnosti!


Dobrý deň, Richard. Prosím, predstavte sa našim čitateľom.


V roku 2012 som založil a do dnešných dní vediem obchodnú spoločnosť ČECH – Slovakia, s.r.o., ktorej prvotným poslaním je budovať kariéru mladým futbalistom a to spôsobom, poskytovať hráčom takú starostlivosť, aby „mohli mať svoje oči a myseľ iba na lopte.“

cech1

Mali ste už v detstve blízko k futbalu?

Moje detstvo a mladosť boli neustále späté s futbalom. V čase môjho narodenia bol otec aktívnym a známym hráčom trebišovského Slavoja a vždy po domácom zápase má brával do šatne. Už vo veku 3-4 rokov som chodil s otcom a jeho spoluhráčmi „na pivo“ a tam niekde sa zrodil aj môj vzťah k tomuto športu. Neskôr bolo len prirodzené, že moje kroky viedli na tréningy žiackych mužstiev a prvým cieľom bolo stať sa futbalistom. Škola mi išla vždy dobre, ale futbal bol stále na prvom mieste. Aké dôležité je vzdelanie som spoznal, keď som sa zranil a bol nútený ukončiť kariéru aktívneho hráča.

Čo ste chceli po zranení robiť?

Po zranení, mal som 16 rokov som premýšľal, ktorou cestou sa v živote vybrať. Nebolo to jednoduché aj z hľadiska veku, ale aj na základe predchádzajúcich skúseností, pretože nič iné ako pôsobenie vo futbale som dovtedy nepoznal. Získal som svoju prvú trénerskú licenciu, s ňou prvú zmluvu s klubom a mužstvo mladších dorastencov, ktoré som začal trénovať. O rok, v 17 rokoch (do ZŠ som nastúpil už ako päť ročný) ma prijali na VŠ – ekonomickú do Banskej Bystrice a keďže časovo zladiť trénovanie dorastencov Trebišova so štúdium v BB nebolo možné, prihlásil som sa v bansko-bystrickej Dukle so žiadosťou vypomôcť im v trénovaní. Začínal som od najnižšej prípravky, ale do dvoch rokov som už pomáhal trénerom Molnárovi a Prochotskému pri „A“ mužstve.

cech2

A čo váš brat Marek?

Počas štúdia na VŠ začala naberať spád aj Marekova kariéra. Prestup do Interu Bratislava bol len malým, ale veľmi dôležitým začiatkom. Keď však už prestupoval do Sparty Praha, v tom čase som úspešne ukončil VŠ štúdium a spravil som zásadné rozhodnutie. To čo sa nepodarilo mne ako hráčovi, stalo sa mojím snom a cieľom, aby to vyšlo môjmu bratovi. Odcestoval som za ním do Prahy, kde sa mi podarilo zvýšiť si trénerskú kvalifikáciu a začať trénovať mládež v Sparte Praha, popritom byť Marekovi nablízku, aby sa jeho kariéra nezastavila v Prahe, pretože na mladého hráča číha veľa nástrah. O necelý rok sme už boli v FC Porto, ktoré mi ukázalo dovtedy nepoznané možnosti a kde som získal v správnom čase pre mňa dôležité poznatky a skúsenosti. Vždy som bol hladný po nových vedomostiach a tam som mal možnosť vidieť a spoznať fungovanie futbalu na jeho vrchole vo viacerých oblastiach ako je fungovanie hráčskych hviezd, skauting, práca agenta, komunikácia s médiami, denné stretávanie s bežnými fanúšikmi a pod. Tam som absolvoval svoju druhú vysokú školu, tento krát však z futbalu.

Na konci roku 2007 pricestoval do Portugalska Ján Kováčik (dnešný prezident SFZ) a ponúkol mi viesť jeho a môj zo študentských čias obľúbený klub FK Dukla. Riskoval som, byť vo veku 28 rokov riaditeľom klubu, mať zodpovednosť za všetkých ľudí, nadviazať na dlhoročnú históriu klubu chcelo trochu odvahy a sebavedomia, ale keďže som klub dobre poznal z minulosti, ponuku som prijal. Za krátky čas som získal členstvo vo Výkonnom výbore SFZ, ÚLK, spolu s ďalšími šikovnými ľuďmi akými boli Peter Dzúrik, Miloš Foltán a mnohí ďalší sme pripravili víziu 813 (2008 až 2013) výchova mladých hráčov, z ktorej do dnešných dní Dukla žila.

Prišiel rok 2010 a s ním obdobie, keď na základe všetkých získaných skúseností bolo potrebné spraviť rozhodnutie akou cestou sa ďalej v pracovnom živote vybrať.

cech3

Prečo práve agent?

Netvrdím, že táto práca bola pre mňa detským snom a povolaním, ktoré som si vysníval, ale ako je už vidieť z mojich predchádzajúcich slov, prešiel som vo futbale viacerými pozíciami, získal skúseností z rôznych oblastí jeho fungovania a človek by mal rozpoznať svoje silné a slabé stránky. A v práci hráčskeho agenta som našiel to, že tam môžem v najväčšej možnej miere uplatniť svoje osobné predpoklady a zúročiť všetky skúsenosti, ktoré som doteraz získal. Absolvoval som skúšky FIFA a s nimi získal licenciu hráčskeho agenta. V tejto práci som našiel svoj vnútorný pokoj, poslanie, ktorým môžem dopomôcť hráčom k budovaniu ich kariéry, aby sa aspoň niektorí z nich priblížili k Marekovej kariére, či dokonca ju prekonali. Toto budem považovať za úspech.

Na akom koncepte je postavená Vaša akadémia?

Agentúra ČECH si prostredníctvom svojich partnerov cielene vyhľadáva talentovaných hráčov, ktorých ambíciou je „písať históriu“ ako radi hovoria portugalskí ľudia pôsobiaci vo futbale. Je ťažké sa k nám dostať, pretože ak má byť starostlivosť o hráča/športovca na požadovanej úrovni a kvalite, nemalo by byť tých hráčov veľa. Ak podpisujeme zmluvu o zastupovaní s novým hráčom a presahujeme už nami zvolený počet, s jedným zo „starých“ hráčov sa rozlúčime. Spolupráca s hráčmi je totiž tímová práca a pre nás je dôležitý osobný kontakt a obojstranný záujem o to, aby sa spolu nastavené ciele, ktoré si spoločne nastavíme aj plnili.

Aké má plány do budúcnosti?

V blízkej budúcnosti stojíme pred náročnou výzvou spolu s mojimi partnermi doma aj v zahraničí vybudovať športovú agentúru, v ktorej športovci pod jednou strechou nájdu všetko potrebné k svojmu športovému rastu a napredovaniu. Snažíme sa teda byť športová agentúra so zameraním sa predovšetkým na futbal, ale rozširujeme svoju pôsobnosť aj do ďalších športov a sme sami zvedaví, kam nás táto cesta zavedie a do akej miery bude úspešná. Dali sme si spoločne časový horizont po ktorom všetko vyhodnotíme a určíme si ďalšie napredovanie.

Ak sa chceš dozvedieť o akadémii Richarda Čecha viac, stačí kliknúť TU.

Týmto by sme sa v mene celého webu www.tvojtrebišov.sk chceli Richardovi poďakovať za čas, ktorý si pre nás našiel a vyjadriť mu obdiv v práci, ktorú robí viac, než dobre.

Zdieľaj tento článok

Top