Ste tu
Home > Spravodajstvo > RASOVÁ SEGREGÁCIA V OBCI HRČEĽ

RASOVÁ SEGREGÁCIA V OBCI HRČEĽ

Včera sa začala internetom šíriť správa informujúca o rasovej segregácii v obci Hrčeľ (okres Trebišov). Obec disponuje multifunkčným ihriskom, vstup naň však nemali povolený všetci obyvatelia rovnako.


Starosta tvrdí, že nemali inú možnosť

Na stránkach Denníka N sa uvádza, že starosta obce Hrčeľ Rudolf Balog po otvorení ihriska v roku 2012 nemal inú možnosť, ako túto, nakoľko sa muselo predísť šarvátkam medzi ľuďmi z oboch komunít. A to z komunity Rómov a z komunity ostatných občanov. Podľa starostu dochádzalo k stretom medzi komunitami, preto sa rozhodli pre takýto kompromis.


Na oficiálnych stránkach obce ešte počas tohto víkendu bol uverejnený oznam, ktorý hovoril o tom, že v dňoch nepárneho čísla dátumu je ihrisko sprístupnené ostatným občanom. V dňoch párneho čísla dátumu je ihrisko sprístupnené rómskym občanom. Tento oznam však po medializácii zo stránky obce zmizol.

Futbalový turnaj v obci Hrčeľ; Zdroj: obechrcel.sk
Futbalový turnaj v obci Hrčeľ; Zdroj: obechrcel.sk

Starosta obce namietal, že tento oznam už bol dlho neaktuálny, nakoľko k problémom medzi komunitami dochádzalo počas prvého mesiaca fungovania multifunkčného ihriska. Podľa jeho slov však v súčasnosti problémy ustúpili a režim na ihrisku funguje bez problémov. Skupina, ktorá si chce zahrať futbal, povie, ako dlho bude hrať, príde správca a ihrisko im otvorí.

Na problém upozornil Ondrej Dostál

Na tento problém upozornil poslanec NRSR Ondrej Dostál, ktorý figuroval na kandidátke strany SaS. Ten sa vyjadril, že takéto rozdelenie na základe rasy je jasným prejavom segregácie a diskriminácie. Je zrejmé, že pokiaľ by na ihrisku aj v dnešných dňoch pokračoval segregovaný režim, mohlo by to odporovať zákonom i slovenskej Ústave, podľa ktorej sú ľudia slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach.

O prípade bola upovedomená aj ombudsmanka Slovenskej republiky, nakoľko obec čerpala financie na výstavbu ihriska s umelou trávou z eurofondov. Poslanec Ondrej Dostál taktiež upovedomil aj Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.

Názory sa rôznia

Opýtali sme sa obyvateľov obce, čo si o tejto problematike myslia. Zastali sa starostu a povedali, že ani oni nevideli v danej situácii iné východisko, nakoľko roztržky medzi komunitami boli v prípade ihriska naozaj na dennom poriadku. Na druhej strane, Ústava hovorí v prospech poslanca Ondreja Dostála.

Čo si o danom probléme myslíš ty? Povedz nám to v komentároch na FB!


Dr. MartinCooper
Regionálny spravodajský portál TvojTrebišov.sk vznikol 1. februára 2015 ako projekt viacerých študentov, ktorí mali chuť priniesť do trebišovských vôd niečo nové a písať zaujímavé články o svojom meste a jeho širokom okolí. Nájdeš na ňom aktuálne informácie z oblasti krimi, športu, kultúry, fotoreportáží, rozhovorov, či rôzne rubriky a články s pridanou hodnotou.
Top