Ste tu
Home > Správy > Prvé kolo volieb nového predsedu europarlamentu vyhral Sassoli, na zvolenie mu chýbalo sedem hlasov

Prvé kolo volieb nového predsedu europarlamentu vyhral Sassoli, na zvolenie mu chýbalo sedem hlasov

3.7.2019 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 3. júla 12:34

V prvom kole volieb nového predsedu Európskeho parlamentu (EP) zvíťazil v stredu doterajší podpredseda EP, Talian David-Maria Sassoli. Nezískal však väčšinu hlasov všetkých poslancov, ktorá je potrebná na zvolenie v prvých troch kolách.

Na zvolenie mu chýbalo sedem hlasov

Sassoli získal 325 hlasov, a na zvolenie mu ich tak chýbalo iba sedem. Znamená to, že mnohí poslanci pri tajnej voľbe neakceptovali odporúčanie svojej poslaneckej frakcie, prípadne nehlasovali.

Sassolimu totiž okrem jeho materskej frakcie Pokrokové spojenectvo socialistov a demokratov (S&D) vyslovili podporu aj Európska ľudová strana (EPP) a Obnovme Európu (bývalá Aliancia liberálov a demokratov za Európu, ALDE), teda tri najsilnejšie frakcie v EP, ktoré majú spolu 444 z celkového počtu 751 europoslancov.

Na druhom mieste skončil český politik

Na druhom mieste v prvom kole voľby skončil český politik Jan Zahradil (Európski konzervatívci a reformisti, ECR), ktorý získal 162 hlasov.

Tretia skončila nemecká europoslankyňa Ska Keller (Zelení – Európska slobodná aliancia) s 133 hlasmi a na poslednom štvrtom mieste je Španielka Sira Rego (Európska zjednotená ľavica – Severská zelená ľavica, GUE/NGL), ktorá získala len 42 hlasov.

Lídri EÚ navrhli na post Staniševa

V druhom kole volieb, ktoré sa uskutoční tiež v stredu, si zmerajú sily opäť tí istí štyria kandidáti. Ak ani v ňom nikto nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov spomedzi všetkých europoslancov, nasledovať bude tretie kolo.

Ak predseda EP nebude zvolený ani v treťom kole, dvaja kandidáti s najväčším počtom hlasov v tomto kole postúpia do kola štvrtého, v ktorom zvíťazí kandidát s väčším počtom hlasov. Po zvolení nového predsedu by si plénum malo v stredu vybrať 14 podpredsedov a piatich kvestorov.

Medzi nominantmi na post predsedu EP sa v stredu prekvapivo vôbec neobjavil bulharský expremiér Sergej Stanišev, ktorého na túto funkciu v utorok po náročných viacdňových rokovaniach navrhli lídri členských štátov EÚ na summite v Bruseli.

Viac o téme: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019

Viac k témam: Európsky parlament (EP), Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk – Prvé kolo volieb nového predsedu europarlamentu vyhral Sassoli, na zvolenie mu chýbalo sedem hlasov © SITA Všetky práva vyhradené.

Top