Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Poštou by sa malo dať voliť pri všetkých voľbách aj zo Slovenska, navrhuje združenie Srdcom doma

Poštou by sa malo dať voliť pri všetkých voľbách aj zo Slovenska, navrhuje združenie Srdcom doma

Zdieľaj tento článok

19.9.2020 (Webnoviny.sk) – Voliť poštou by sa malo dať vo všetkých voľbách aj z územia Slovenskej republiky. Navrhuje to občianske združenie Srdcom doma, ktoré je súčasťou pracovnej skupiny Ministerstva vnútra SR (MV SR).


Úlohou skupiny je zjednodušenie uplatnenia volebného práva občanmi Slovenskej republiky.


Združenie tiež navrhuje, aby spracovanie žiadosti o voľbu poštou už nemali v právomoci obce, ako to bolo doteraz, ale aby táto agenda prešla na MV SR.

V tlačovej správe o tom informoval predseda združenia Srdcom doma Samuel Zubo.

Občiansky preukaz s čipom

Iniciatíva odporúča, aby sa pri podávaní žiadostí o voľbu poštou používal občiansky preukaz s čipom namiesto rodného čísla.

V súčasnosti už používajú takýto občiansky preukaz viac ako štyri milióny občanov SR. Podľa združenia totiž dnešná legislatíva umožňuje ukradnúť hlas.

„Stačí na to znalosť rodného čísla voliča a hlas je zaslaný na adresu podvodníka, čo znemožní pôvodnému voličovi voliť a podvodníkovi umožní hlasovať za voliča,“ vysvetľuje Samuel Zubo.

Ďalej navrhujú, aby vznikla možnosť zrušiť žiadosť o voľbu poštou zo strany voliča. Minimalizovalo by sa tak riziko obchodovania s hlasmi.

V pláne je aj aplikácia

Plánujú tiež zavedenie Centrálneho informačného systému volebných žiadostí a centrálneho voličského zoznamu a vytvorenie aplikácie, ktorá užívateľovi umožní overiť, či môže voliť, podať žiadosť, sledovať jej vybavenie a overiť si doručenie hlasu na ministerstve vnútra.

Združenie plánuje v najbližších dňoch predstaviť prototyp takejto aplikácie.

Občianske združenie Srdcom doma od svojho vzniku v roku 2018 presadzuje, aby Slovenská republika vytvárala lepšie podmienky na zapájanie sa občanov do správy vecí verejných.

Pred voľbami do Národnej rady SR v roku 2020 získali verejný záväzok troch strán súčasnej vládnej koalície, že po voľbách presadia rozšírenie voľby poštou pre všetky voľby a to aj pre voličov na území SR.

Viac k témam: hlasovanie poštou, voľby
Zdroj: Webnoviny.sk – Poštou by sa malo dať voliť pri všetkých voľbách aj zo Slovenska, navrhuje združenie Srdcom doma © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top