Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Po ťažkej chorobe zomrel profesor, lekár a horolezec Karol Gurský

Po ťažkej chorobe zomrel profesor, lekár a horolezec Karol Gurský

24.4.2020 (Webnoviny.sk) – Vo štvrtok v podvečerných hodinách zomrel Prof. MUDr. Karol Gurský, CSc. Skonal vo veku 92 rokov po ťažkej chorobe vo svojom dome v Prešove, kde prežil veľkú časť života. Informáciu potvrdili jeho príbuzní. Verejnosti bol známy nielen ako lekár, ale aj ako horolezec, pedagóg, ale aj autor viacerých náučných publikácií. Bol dlhoročným reprezentantom Československa v horolezectve a expedičným lekárom horolezeckých výprav v Alpách, na Kaukaze, Pamíre či Hindúkuši.


Rodák z Kežmarku prednášal a vyučoval na katedre telesnej výchovy Pedagogickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (PdF UPJŠ) v Prešove, bol zakladateľom a dlhoročným predsedom horolezeckého oddielu TJ Slávia VŠ Prešov,“ uviedla pre agentúru SITA jeho dcéra Miriam Gurská.


Ako lekár, internista sa celý život venoval telovýchovnému lekárstvu, špecializoval sa na vysokohorskú medicínu. Napísal viacero kníh. Len pred niekoľkými mesiacmi mu vyšla novinka Tatranskí lekári. Nadviazala na publikácie Človek vo veľhorách (1994) a Šport v prevencii a liečbe – fyziologické základy športovej liečby (2008). Okrem iného pracoval v trénerskej rade Slovenského zväzu horolezectva – IAMES, bol predsedom zdravotnej komisie Slovenského zväzu hádzanej (SZH) a šéfom sekcie horskej medicíny pri Slovenskej lekárskej spoločnosti. V roku 1979 bol účastníkom významnej vysokohorskej expedície Kaukaz – Taurus – Olymp.

V pondelok sa s ním najbližší príbuzní rozlúčia v prešovskom dome smútku.

Viac k témam: choroba, smrť, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Po ťažkej chorobe zomrel profesor, lekár a horolezec Karol Gurský © SITA Všetky práva vyhradené.


Top