Ste tu
Home > Zdravie > Ochráň sa pred chrípkou aj ty!

Ochráň sa pred chrípkou aj ty!

Chrípková sezóna v našom okrese je v plnom prúde. Svedčia o tom aj chrípkové prázdniny školy SOŠ na Komenského ulici v Trebišove, kde je škola kvôli viac ako 35% chýbajúcim žiakom zatvorená až do pondelka, 16.2.2015. My ti prinášame krátky článok, či skôr odporúčanie, ako do chrípkového víru nespadnúť a účinne sa pred ňou chrániť!


V prvom rade je potrebné si uvedomiť, aké sú príznaky tohto ochorenia. Medzi základné patrí najmä extrémny pocit zimy, zvýšená telesná teplota, bolesť svalov a kĺbov, suchý kašeľ a pocit celkovej vyčerpanosti.


i23629w460h276xyz1001

Ako týmto príznakom predísť? Ponúkame ti zopár jednoduchých, ale účinných krokov, ktoré ti k tomu pomôžu výraznou mierou. Musíš si uvedomiť, že v podstate nič nie je zadarmo a ak chceš, aby sa tvoje telo dokázalo pred chrípkou dostatočne brániť, dopraj mu pravidelný pohyb a otužovanie organizmu.

To ale ešte nie je všetko. Nesmieš zabudnúť na pravidelný príjem dostatočného množstva vitamínov. Tu si môžeš zvoliť dve cesty. Prírodnú alebo tabletkovú. Dopraj si denne aspoň 3/4 kúsky ovocia alebo si kúp v lekárni komplex vitamínov. Pomôžu obe, aj keď prírodná cesta je samozrejme zdravšia. Už keď sme pri ovocí, pri prevencii proti chrípke sa odporúča vypiť denne aspoň 2 dcl ovocných štiav (najlepšie doma z odšťavňovača) a v konečnom dôsledku je azda najdôležitejší dostatočný príjem tekutín. V našom prípade je dobré vyhýbať sa priestorom s vysokou koncentráciou ľudí, lebo šanca nakaziť sa stúpa.

img504e3a01b770c

Ak by sa ti aj stalo, že chrípku dostaneš, nezúfaj. Aj v tejto situácii ti ponúkame pár tipov, ako chrípku čo najrýchlejšie zvládnuť. Piť veľa tekutín, najlepší je horúci čaj, často vetrať, jesť striedmo a vyhýbať sa príliš koreneným jedlám. Je zrejmé, že počas ochorenia by si si mal/a odoprieť alkohol a fajčenie. A ležať, ležať, ležať pod perinou. Uvidíš, ak sa budeš držať našich rád, chrípku sa ti podarí skoliť rýchlejšie!

Foto: Ilustračné


Top