Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Obvinený v kauze objednávok vrážd Žilinku a Lipšica ostane vo väzbe, senát zamietol dve sťažnosti

Obvinený v kauze objednávok vrážd Žilinku a Lipšica ostane vo väzbe, senát zamietol dve sťažnosti

7.10.2020 (Webnoviny.sk) – Dušan K., ktorý je obvinený v kauze objednávok vrážd prokurátora Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica, ostane vo väzbe. Ako ďalej informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu SR (NS SR) Alexandra Važanová, senát 5T NS SR na stredajšom neverejnom zasadnutí sťažnosti obvineného ako aj prokurátora, podané proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorým bol obvinený vzatý do väzby, zamietol ako nedôvodné.


Závažný zločin

„Senát sa stotožnil s rozhodnutím sudcu pre prípravné konanie a rovnako dospel k záveru, že dôvody tzv. útekovej a preventívnej väzby u obvineného, v tomto štádiu konania, sú dané,” povedala Važanová.


Dušan K. je stíhaný pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy v štádiu prípravy formou účastníctva. ŠTS ho do väzby zobral 23. septembra pre obavu z možného úteku a pokračovania v trestnej činnosti. Sudca vtedy zároveň neakceptoval návrh prokurátora na kolúznu väzbu.

Štádium prípravy je trestné

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala v pondelok 21. septembra Dušana K. v rámci policajnej akcie „Objednávka“. Ako polícia objasnila, vyšetrovateľ Dušana K. ešte v nedeľu 20. septembra obvinil z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy s tým, že sa jej mal dopustiť v štádiu prípravy, ktorá je rovnako trestná.

„Skutku sa mal dopustiť na dvoch osobách, na chránenej osobe, ktorou je tiež verejný činiteľ, ale aj osoba, ktorá plní povinnosti uložené na základe zákona a tiež z osobitného motívu, ktorým je objednávka alebo v úmysle získať majetkový prospech,“ priblížila polícia a doplnila, že na trestnom čine sa mal zúčastniť ako objednávateľ.

Viac k témam: prokurátor
Zdroj: Webnoviny.sk – Obvinený v kauze objednávok vrážd Žilinku a Lipšica ostane vo väzbe, senát zamietol dve sťažnosti © SITA Všetky práva vyhradené.


Top