Ste tu
Home > Zaujímavosti > Nové merania ukázali vrchom v Tatrách rozdiel cez 100 metrov, zlú výšku mal aj Lomnický štít

Nové merania ukázali vrchom v Tatrách rozdiel cez 100 metrov, zlú výšku mal aj Lomnický štít

26.8.2020 (Webnoviny.sk) –
Letecké skenovanie ukázalo nepresnosti vo výškach tatranských štítov. O využitie najmodernejšej laserovej technológie z paluby lietadla sa postaral Ústav geodézie, kartografie a katastra SR, ktorý touto metódou postupne mapuje celé Slovensko.


Najväčšiu odchýlku mala Litvorová veža

Najväčšiu odchýlku namerali pri vrchu Malá Litvorová veža. Výška tu klesla v porovnaní s predošlými údajmi o 127 metrov. Naopak, Prostredný Lomnický hrb je o 103 metrov vyšší. Vydavateľstvá momentálne údaje prepisujú do nových vydaní turistických máp.
Laserové skenovanie je veľmi presná metóda mapovania krajiny z hľadiska detailnosti a vzniká vďaka nemu dátový súbor pre celú SR, kde na meter štvorcový pripadá približne desať až štyridsať meraní. „Nová metóda zaznamenáva výškové hodnoty so sedem až dvojcentimetrovou presnosťou,“ informoval majiteľ vydavateľstva turistických máp Ivan Uhrín s tým, že “metrových aj dvojmetrových rozdielov je kvantum“, ale pokiaľ ide o väčší rozdiel v metroch, počet nepresností u vrcholov sa zmenšuje.


Lomnický štít je nižší

Nie je jedno, že Lomnický štít má o meter menej, ako sa doteraz uvádzalo, keďže je to jeden zo symbolov Slovenska. Lomnický štít má nový údaj 2 633 metrov, starý údaj 2 634 metrov. Predné Solisko je o 11 metrov vyššie. „Nedotknutý“ zostal Gerlach, ten bol dobre nameraný,“ priblížil Ivan Uhrín s tým, že dôvodom nepresnosti nameranej výšky vrcholov aj vo Vysokých Tatrách je napríklad riešenie vrstevníc v skalách a celkovo náročná členitosť terénu, čo sťažovalo klasické meranie geodetickými metódami.
S rozvojom turistiky vo Vysokých Tatrách robili merania priebežne od polovice 19. storočia. Rôzna historická literatúra uvádza rôzne hodnoty výšky štítov aj plies. Namerané čísla totiž tiež priebežne aktualizovali.

Viac k témam: ÚGKK Úrad geodézie kartografie a katastra SR, Vysoké Tatry
Zdroj: Webnoviny.sk – Nové merania ukázali vrchom v Tatrách rozdiel cez 100 metrov, zlú výšku mal aj Lomnický štít © SITA Všetky práva vyhradené.


Top