Ste tu
Home > Správy > Na pobreží Maurícia našli mŕtve delfíny, smrdeli po nafte

Na pobreží Maurícia našli mŕtve delfíny, smrdeli po nafte

26.8.2020 (Webnoviny.sk) – Na pobreží afrického ostrovného štátu Maurícius našli najmenej 17 mŕtvych delfínov. Ochrancovia prírody ich úhyn pripisujú úniku paliva z japonskej lode, ktorá uviazla na plytčine neďaleko jeho pobrežia, alebo minulotýždňovému potopeniu jej prednej časti. Príčinu úmrtí delfínov určí pitva, uviedla polícia.


Nález rozhneval miestnych obyvateľov

Maurícijské ministerstvo rybolovu potvrdilo úmrtie 17 delfínov s tým, že mnoho jedincov bolo pri náleze mŕtvych a niektoré boli veľmi slabé alebo umierali. Nález rozhneval miestnych obyvateľov.


Oceánograf Vassen Kauppaymuthoo uviedol, že delfíny smrdeli po nafte. “Podľa môjho názoru sa situácia bude s postupom času naďalej zhoršovať,” citovali odborníka miestne médiá.

Environmentalista Sunil Dowarkasing zase upozornil, že potopenie čela lode zrejme vyrušilo morské živočíchy v ich prirodzenom prostredí a ešte budú nasledovať ďalšie dôsledky tohto konania.

Vážne následky pre hospodárstvo či zdravie

Greenpeace Africa varovalo, že tisíckam živočíšnych druhov hrozí “utopenie sa v mori znečistenia“, čo bude mať “vážne následky pre hospodárstvo, potravinovú bezpečnosť a zdravie” na Mauríciu.

Je to po prvý raz od nehody lode, čo na Mauríciu hlásia úmrtia delfínov. Dosiaľ našli mnoho mŕtvych rýb a krabov, uvádza spravodajský portál BBC.

Plavidlo MV Wakashio uviazlo na plytčine 25. júla a do vôd z neho uniklo viac ako tisíc ton paliva. Incident sa stal v oblasti Pointe d’Esny známej pre bohatý výskyt voľne žijúcich živočíchov. Nachádzajú sa tam aj významné mokrade.

Viac k témam: havária lode, únik ropy
Zdroj: Webnoviny.sk – Na pobreží Maurícia našli mŕtve delfíny, smrdeli po nafte © SITA Všetky práva vyhradené.


Top