Ste tu
Home > Spravodajstvo > ZAČALI SA MATURITY! ČO NA NICH HOVORIA TREBIŠOVSKÍ ŠTUDENTI?

ZAČALI SA MATURITY! ČO NA NICH HOVORIA TREBIŠOVSKÍ ŠTUDENTI?

Maturitná skúška patrí medzi neodmysliteľné časti štúdia na strednej škole. Každý, kto plánuje skončiť úspešne ukončiť štúdium a posunúť študenta ku ďalším možnostiam sebarealizácie, musí prejsť touto skúškou dospelosti.


Výraz maturita je odvodený od latinského slova maturitas, čo v preklade znamená zrelý, vyspelý. Táto skúška by mala byť odrazom súhrnu vedomostí, ktoré sa na študentov „nalepia“ počas strednej školy. Tento týždeň na maturantov čakali písomné testy zo slovenského jazyka a literatúry, matematiky a cudzích jazykov.


V prípade certifikovaných škôl mali študenti možnosť absolvovania maturity elektronickým spôsobom. Koncom mája následne žiakov bude čakať interná maturita  z voliteľných a odborných predmetov. Väčšina študentov si pod slovom maturita taktiež predstaví pocity stresu a úzkosti, ktoré žiakov sprevádzajú počas času stráveným pred papierom, či komisiou.

tabuľa

Očakávania rodičov taktiež nebývajú najmenšie, čo len prikladá drevo do ohňa. No najlepšie by bolo ak by už bolo po nej. Tí, čo ju už majú za sebou maturantom hovoria, aká je maturita ľahká, alebo známe frázy – „Keď nepreskočíš, prehodia ťa.“

No po vojne býva každý generálom. Preto nám neostáva nič iné, ako držať prsty maturantom pri ústnej maturite. Veľa šťastia!

Miriam (19): Na slovenský jazyk som sa dokonca tešila, ale pri anglickom jazyku som mala väčší stres a pravdepodobne sa to odzrkadlí aj na hodnotení. No myslím si, že maturita nie je vôbec potrebná. Skutočne to je len o šťastí a na vysokú školu sú potrebné v istých prípadoch buď odborné predmety, alebo prijímacie skúšky. Pre mňa osobne známky z maturity nemajú veľmi význam, keďže sa mi to nikde nezapočíta, lebo by som chcela skúsiť štúdium medicíny.

Zuzana (21): Pred „skúškou dospelosti“ som mala nepochybne strach a zároveň aj výrazný rešpekt, pretože som cítila psychický tlak môjho možného neúspechu. Budúcim maturantom by som chcela odkázať, aby to brali s prehľadom a chladnou hlavou. Veď vždy tu je aj opravný termín.


Autor: Filip Obrin


Dr. MartinCooper
Regionálny spravodajský portál TvojTrebišov.sk vznikol 1. februára 2015 ako projekt viacerých študentov, ktorí mali chuť priniesť do trebišovských vôd niečo nové a písať zaujímavé články o svojom meste a jeho širokom okolí. Nájdeš na ňom aktuálne informácie z oblasti krimi, športu, kultúry, fotoreportáží, rozhovorov, či rôzne rubriky a články s pridanou hodnotou.
Top