Ste tu
Home > Rozhovory > <i class="fa fa-comments"></i> MARTIN ČIŽMÁR: “CHCEM DETI PRIPRAVIŤ NIE LEN PO ŠPORTOVEJ STRÁNKE, ALE AJ PO TEJ ĽUDSKEJ”

MARTIN ČIŽMÁR: “CHCEM DETI PRIPRAVIŤ NIE LEN PO ŠPORTOVEJ STRÁNKE, ALE AJ PO TEJ ĽUDSKEJ”

Zdieľaj tento článok

Dnes sme si pre teba pripravili rozhovor s odchovancom trebišovského futbalu, Martinom Čižmárom, ktorý síce kariéru profesionálneho futbalistu už ukončil, no v súčasnosti sa vo svojom voľnom čase venuje výchove najmenších futbalistov vo svojej vlastnej futbalovej triede.


Kto je Martin Čižmár?

Martin Čižmár, odchovanec trebišovského futbalu, sa narodil 23. apríla 1980. Jeho futbalový život začal o sedem rokov neskôr, keď začal navštevovať prípravku FK Slavoj Trebišov. Prešiel si všetkými mládežníckymi kategóriami až po A-mužstvo, kde sa presadil už ako 16-ročný. Slovenskú republiku reprezentoval v kategóriách U16 až U19. V roku 2003 bol vyhlásený za najlepšieho hráča celého ročníka 3. ligy. Rok 2004 znamenal v jeho profesionálnej kariére postup s klubom Slavoj Trebišov do druhej ligy, v roku 2005 postupoval už do našej najvyššej súťaže v službách FC Nitra, s ktorou si zahral aj pohár Intertoto Cup. V roku 2010 sa stal akademickým majstrom Slovenska, o dva roky ukončil profesionálnu futbalovú kariéru. V súčasnosti vedie svoju vlastnú futbalovú triedu, kde sa venuje futbalovej práci s najmenšími.


Martin Čižmár
V nitrianskom drese

Čo Vás viedlo k tomu, aby ste v Trebišove začali pracovať s mládežou a prečo pracujete práve s tými najmenšími?

Keďže som sa po ukončení profesionálnej kariéry futbalistu vrátil domov, začal som sa venovať podnikaniu, ale zároveň som videl určitú medzeru v mládežníckom futbale, ktorý v našom meste upadal. Najmenší sa futbalovo nemali kde realizovať.

V súčasnosti je to v miestnom klube FK Slavoj Trebišov tak, že prípravka začína od 7 rokov, čiže deti od 4 do 6 rokov nemali kam ísť. S pomocou iniciatívy rodičov detí, ktoré teraz trénujem, som sa po vlastnom uvážení rozhodol vytvoriť si vlastnú futbalovú triedu pod mojim menom. Začal som realizovať myšlienku – pripraviť deti od 4 do 6 rokov a dať im základné návyky, pohybové cvičenia a pripraviť ich na prípravku do klubu FK Slavoj Trebišov. Pretože akonáhle deti z mojej akadémie dovŕšia siedmy rok, prechádzajú do futbalovej prípravky Slavoja.

Momentálne funguje futbalová trieda už druhý rok.

Najmenší si vyžadujú v tréningoch špecifickú pozornosť. Čo vašich zverencov učíte a čomu sa na vašich tréningoch venujete?

Je potrebné si uvedomiť, že súčasné deti vo veku 4 až 5 rokov sú rozumovo a nadaním niekde na úrovni 6 až 7 ročných, keďže dnešné možnosti im to dovoľujú. Hovorím to z vlastnej skúseností, pretože sám som s futbalom začínal ako 7-ročný v prípravke. Deti si v súčasnosti práve kvôli ich rastúcemu intelektu vyžadujú pozornosť a možnosť realizovať sa už skôr.

Čo sa týka mojich detí, učíme sa pohybovú kultúru, vytvárame základy pre pohybový aparát, motoriku, pripravujeme ich na vstup do prípravky miestneho klubu, aby keď tam prídu, už mali zvládnuté základné veci ako sú vedenie lopty, streľba ľavou a pravou nohou, či orientácia v priestore.

Martin Čižmár

Objavili sa informácie o tom, že samotnú prípravku U8 v klube FK Slavoj Trebišov preberiete ako tréner vy osobne.

Áno, je to pravda. Futbal v Trebišove v posledných rokoch stagnoval a vyzeralo to s ním veľmi zle. Po nástupe nového vedenia sa veci zmenili a nastala snaha znova naštartovať trebišovský futbal, hlavne jeho mládež, keďže, ako som už spomínal, mládež sa nemá kde realizovať. Podchytilo sa to v hodine dvanástej a nové vedenie mi dalo ponuku viesť najmladšiu kategóriu na Slavoji. Ponuku som prijal. Teraz je moja akadémia predprípravkou a deti, ktoré prídu do prípravky tak prídu znova ku mne, budú mnou vychované a strávime spolu 6 až 7 rokov.

Prednedávnom ste sa vrátili z turnaja v Košiciach, ktorý ste bezkonkurenčne vyhrali s celkovým skóre 31:1. Z vášho tímu vzišiel najlepší strelec aj najlepší brankár. Myslíte si, že v okolí Trebišova je podobných turnajov dostatok?

Myslím si, že áno. Hoci mestá v okolí majú momentálne lepšiu základňu ako my. Napríklad v Michalovciach a Vranove. Existujú rôzne akadémie a preto aj ja osobne hľadám konfrontáciu pre mojich chlapcov, aby sme na takéto turnaje chodili čo najčastejšie a odohrali vzájomné duely medzi sebou. Lebo pre tieto deti je dôležité, aby už hrali, hoci samotné výsledky nie sú v týchto vekových kategóriách dôležité. Ide tam o ich súhru, aby po presune do futbalového klubu mali zaužívané základné návyky čo sa týka postov a ich realizácie na ihrisku.

My sme dohromady absolvovali tri turnaje. Prvý turnaj sme absolvovali v novembri minulého roka v Strážskom. Tam sme ako nováčik náš prvý spoločný turnaj vyhrali. Potom sme absolvovali turnaj v decembri – o pohár primátora mesta Trebišov, kde sa nám tiež podarilo umiestniť na treťom mieste. Náš posledný turnaj bol práve ten v Košiciach, pod záštitou prezidenta klubu Benecol. Na turnaji sa zúčastnilo 7 tímov a tento turnaj sa nám rovnako podarilo vyhrať.

Po víťaznom turnaji v Košiciach.
Po víťaznom turnaji v Košiciach.

Ako vašu futbalovú prácu s najmenšími vnímajú rodičia?

Vnímajú ju väčšinou pozitívne. Za to patrí z mojej strany rodičom v prvom rade veľké poďakovanie, že  sú ochotní nosievať deti nie len ku mne, ale aj do klubu FK Slavoj Trebišov. Sú ochotní podporovať ich mentálne, ale aj finančne.

Všetku prácu spojenú s mládežou robím prakticky pre miestny klub. Nič za to neočakávam, baví ma to a robím to vo svojom voľnom čase, z vlastnej iniciatívy. Chcem, aby tí chlapci boli pripravení nie len po športovej stránke, ale aj po tej ľudskej. Najlepšie na tom je, že výsledky mojej práce sú badateľné. Tri turnaje priniesli tri medailové umiestnenia.

Čo vaša futbalová trieda a otázka budúcnosti?

Momentálne sme stále na začiatku a robíme mravčie kroky. Každý rok si však žiada určitú modernizáciu. Tejto práci by som sa určite chcel venovať čo najdlhšie a keby sa podarila realizácia umelej trávnika v Trebišove, tak by som chcel dať dohromady kvalifikovaných trénerov, ktorí by rozširovali základňu. Takisto chceme prilákať deti do futbalovej triedy vhodnými podmienkami.

Potom sa môžeme baviť o určitom rozširovaní môjho tímu a o dlhodobej spolupráci s rodičmi. V mesiaci apríl navyše chystám nábor do mojej futbalovej triedy. Touto cestou by som chcel osloviť rodičov, ak majú doma dieťa, ktoré chce hrať futbal a byť v kolektíve, aby neváhali.

Počas domáceho turnaja v Trebišove
Počas domáceho turnaja v Trebišove

Futbalovú triedu Martina Čižmára môžeš sledovať aj na Facebooku

Teraz prejdeme na vážnejšiu tému. Aký je váš názor na nové vedenie klubu FK Slavoj Trebišov a jeho kroky? Podarí sa mu dostať trebišovský futbal tam, kde bol kedysi?

Som odchovancom Slavoja Trebišov, no bohužiaľ som bol dlho preč. Tento klub mi prirástol k srdcu, som mu vďačný, že som tu mohol byť a že ma prakticky vychovali pre moje ďalšie profesionálne pôsobenie. Situáciu v klube som monitoroval aj na diaľku a keď som sa vrátil, vedel som, že to nie je ružové. A-tím sa rozpadal, mládež rovnako, klub nebol ekonomicky zdravý a vo všetkých mládežníckych kategóriách chýbajú počty chlapcov.

V podstate mladí chlapci ani nemali motiváciu prečo ostať v klube, keď videli na vlastné oči, že všetko chátra a nie sú zabezpečené základné veci. Bola tu situácia, že z desiatich mládežníckych tímov polovica vypadávala. Prišla však, chvalabohu, zmena. Vo vedení sú ľudia, ktorí z klubu nepotrebujú niečo brať. Sú to ľudia, ktorí chcú klubu niečo dať. Aby keď príde rodič so svojim dieťaťom na štadión, aby aj on sám videl tie pozitívne zmeny, ktoré nastali.

Martin Čižmár
V drese trebišovského Slavoja

Ja som to už postrehol. Rekonštruujú sa kabíny, rekonštruujú sa sociálne zariadenia. Verím, že poslanci mestského zastupiteľstva schvália projekt výstavby umelého trávnika pre všetky naše deti v meste Trebišov, lebo umelá tráva nie je len o futbale, Je to o širokej verejnosti, o deťoch, mládeži i dospelých, ktorí ju môžu využívať počas celého roka a je to zdroj príjmov pre miestny klub ale aj mesto. Podľa môjho názoru sú vo vedení ľudia, ktorí dokážu tento klub naštartovať.


Vzdelanie: Fakulta prírodných a humanitných vied v Prešove, odbor: Telesná výchova a trénerstvo so zameraním na futbal

Profesionálna kariéra Martina Čižmára v skratke:

1996-1998 FK Slavoj Trebišov
1998-1999 Tatran Prešov
1999-2001 MFK Zemplín Michalovce
2001-2002 FK Slavoj Trebišov
2002-2003 Fotbal Třínec
2003-2004 FK Slavoj Trebišov
2004-2008 FC Nitra
2008-2010 MŠK Rimavská Sobota
2011-2012 FK Slavoj Trebišov

Trénerská kariéra:

2008-2010 asistent trénera ml. dorastu v MŠK Rimavská Sobota
Od 2014 – tréner futbalovej triedy Martina Čižmára / deti od 4 rokov a starší

Touto cestou by som sa chcel poďakovať za čas, ktorý si pre náš portál Martin Čižmár našiel.


Foto: Archív M.Č.

Zdieľaj tento článok

Top