Ste tu
Home > Správy > Svet > Lavrov a Blinken hovorili o sporoch medzi Ruskom a USA, o samite Putina s Bidenom neposkytli nové informácie

Lavrov a Blinken hovorili o sporoch medzi Ruskom a USA, o samite Putina s Bidenom neposkytli nové informácie

Zdieľaj tento článok

20.5.2021 (Webnoviny.sk) – Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov na svojej prvej osobnej schôdzke hovorili otvorene, ale pokojne o rozporoch medzi oboma krajinami.


Schôdzka sa uskutočnila v stredu počas zasadania Arktickej rady v islandskom hlavnom meste Reykjavík. Konala sa pritom v čase, keď sa vzťahy medzi USA a Ruskom prudko zhoršili.


Snažia sa o stabilné vzťahy

„Snažíme sa o predvídateľné, stabilné vzťahy s Ruskom,” povedal Blinken Lavrovovi, čím zopakoval vyjadrenia amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý navrhol na budúci mesiac samit s ruským lídrom Vladimirom Putinom.

„Zároveň nie je tajomstvom, že sú medzi nami rozdiely, a ak ide o tieto rozdiely, ako prezident Biden tiež povedal prezidentovi Putinovi, ak Rusko bude konať agresívne voči nám, našim partnerom a našim spojencom, budeme reagovať a prezident Biden demonštroval, že aj slovami aj skutkami, nie za účelom eskalácie, nie pre vyhľadávanie konfliktu, ale pre obranu našich záujmov,” povedal šéf americkej diplomacie.

Vážne rozdiely

„Sú medzi nami vážne rozdiely v hodnotení medzinárodnej situácie, sú medzi nami veľké rozdiely v prístupoch k úlohám, ktoré treba riešiť pre jej normalizáciu,” vyjadril sa Lavrov.

„Náš postoj je veľmi jednoduchý. Sme pripravení diskutovať o všetkých otázkach bez výnimky, ale pri pocite, že diskusia bude čestná, s faktami na stole a, samozrejme, na báze vzájomného rešpektu,” dodal.

Diskusie o logistike pokračujú

Ani jedna strana neposkytla nové informácie o príprave samitu Biden-Putin. Uviedli len, že diskusie o logistike pokračujú.

Stretnutie ministrov zahraničia USA a Ruska sa uskutočnilo v čase, keď Bidenova administratíva informovala Kongres o nových sankciách voči Rusku pre kontroverzný plynovod Nord Stream 2. Sankcie americká vláda uvalila voči ôsmim ruským firmám a lodiam pre ich zapojenie sa do projektu plynovodu, neuplatnila ich však voči nemeckej firme Nord Stream 2 AG a jej generálnemu riaditeľovi.

Viac k témam: medzinárodné vzťahy, rusko-americké vzťahy
Zdroj: Webnoviny.sk – Lavrov a Blinken hovorili o sporoch medzi Ruskom a USA, o samite Putina s Bidenom neposkytli nové informácie © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top