Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Istanbulský dohovor rozpútal v parlamente diskusiu, poslanci sa v názoroch rozchádzajú

Istanbulský dohovor rozpútal v parlamente diskusiu, poslanci sa v názoroch rozchádzajú

BRATISLAVA 28. marca (WebNoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR sa v názore na Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor) rozchádzajú.


Slovenská národná strana prišla s iniciatívou, aby parlament prijal uznesenie k procesu ratifikácie dohovoru. Podpredseda SNS Jaroslav Paška v pléne predstavil návrh uznesenia, podľa ktorého by NR SR mala požiadať vládu SR, aby proces smerujúci k ratifikácii Istanbulského dohovoru ukončila. “Vidíme, že sú problémy medzi terminológiou Istanbulského dohovoru a Ústavou SR, ktorá nepripúšťa také definície partnerských vzťahov, ako sú v Istanbulskom dohovore,” uviedol Paška.


Vážne problémy vo vzťahu k ústave

Podľa Pašku jedným z rozporov je, že v SR máme definovanú rodinu ako partnerský vzťah muža a ženy, čo je základnou bunkou systému SR. V rámci rodovej terminológie Istanbulský dohovor umožňuje partnerstvo, kde sa používa terminológia rodič číslo jedna a rodič číslo dva.

Tento systém osôb vychovávajúcich deti podľa Pašku zakladá vážne problémy vo vzťahu k Ústave SR. SNS považuje za dôležité, aby dohovor nebol na Slovensku ratifikovaný. Podľa navrhovaného uznesenia sa SR nehodlá stať zmluvnou stranou Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu.

Vláda má vykonať všetky úkony súvisiace s oznámením Rade Európy, že SR sa nehodlá stať zmluvnou stranou dohovoru. Vládu má o prijatí uznesenia informovať predseda NR SR.

Pčolinský aj “kotlebovci” sú proti

Poslanec za SNS Štefan Zelník je presvedčený, že tvorcovia dohovoru “pod rúškom zákazu násilia na ženách tam zakomponovali články o nezmyselnej rodovej rovnosti”. Peter Pčolinský zo Sme rodina súhlasí s tým, aby sa SR nepridalo k tomuto dohovoru. Rovnako ho odmieta aj strana Mariana Kotlebu ĽSNS.

Nezaradený poslanec Martin Poliačik má opačný názor. Podľa neho potrebujeme ukončiť hlúpe spory a nepochopenie definíciií. “Treba sa prihlásiť k civilizovanému spôsobu, ako podporiť slabých ľudí v tejto krajine,” povedal v rozprave.

Poslanec Ondrej Dostál (SaS) si myslí, že by sme mali čítať to, čo sa v dohovore píše a nie sa domnievať, čo je za tým.

Téma rozdeľuje spoločnosť už osem rokov

Predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová (OĽaNO) na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedla, že téma Istanbulského dohovoru rozdeľuje spoločnosť už osem rokov.

“Jednou vetou nie je možné povedať, o čom dohovor je. Treba ho podrobne ´prelúskať´, aby v aplikačnej praxi nespôsoboval problémy. Dvadsať rokov pracujem s obeťami násilia – ženami a deťmi. V našej spoločnosti máme čo robiť, aby sme ich ochránili. Patria medzi obzvlášť zraniteľné osoby a treba ich chrániť. Istanbulský dohovor však nie je všeliekom, ktorý by dokázal odstrániť násilie na ženách a deťoch,” dodala opozičná poslankyňa s tým, že ani jedna medzinárodná zmluva sa neratifikovala tak ťažko.

Verešová vypracovala pozmeňujúci návrh, ktorým by Slovenská republika vzala späť svoj podpis pod dohovorom. “Dnes (vo štvrtok, pozn. red.) ráno s tým istým návrhom prišiel predkladateľ návrhu. Budem zaň hlasovať, aby sme ukončili toto trápenie. Keď sa chcú vládne strany odborne postaviť k tejto téme, nech to urobia, ale nech to nezneužívajú na získavanie preferencii, ktoré im klesajú,” uviedla.

Viac k témam: Istanbulský dohovor, Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, Národná rada SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, SaS Sloboda a Solidarita, Sme Rodina Boris Kollár, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk – Istanbulský dohovor rozpútal v parlamente diskusiu, poslanci sa v názoroch rozchádzajú © SITA Všetky práva vyhradené.


Top