Ste tu
Home > Správy > Goldmanovu environmentálnu cenu získalo šesť aktivistov, zachránili prales či ohrozené druhy

Goldmanovu environmentálnu cenu získalo šesť aktivistov, zachránili prales či ohrozené druhy

Zdieľaj tento článok

BOSTON 29. apríla (WebNoviny.sk) – Tohtoročnými laureátmi prestížnej Goldmanovej environmentálnej ceny sa stalo jednotlivo šesť aktivistov z celého sveta.


Cenu získal libérijský právnik a aktivista Alfred Brownell za záchranu tropického dažďového pralesa v africkej Libérii, ktorý je domovom pre slony, trpasličieho druhu hrocha a šimpanzov.


Pre aktivizmus musel utiecť z krajiny

Jeho aktivita zabránila súkromnej spoločnosti v premene približne 50 štvorcových kilometrov pralesa na palmovú plantáž pre získavanie palmového oleja. Pre svoj aktivizmus musel v roku 2016 z obavy pred uväznením utiecť z krajiny.

Ďalšou tohtoročnou laureátkou je Linda Garcia z mestečka Vancouver v americkom štáte Washington, ktorá spojila miestne komunity a úspešne zabránila výstavbe najväčšieho ropného terminálu v Severnej Amerike. Cenu získala aj Ana Čolovik Lešoska zo Severného Macedónska, ktorej sedemročná kampaň pomohla zastaviť výstavbu hydroelektrických projektov v najväčšom národnom parku v krajine a domove ohrozeného druhu balkánskeho rysa.

Cena od roku 1989

Goldmanovu cenu získala tiež Bajardžargal Agvántserenová z Mongolska, ktorá bola na čele boja za vytvorenie približne 7 300 štvorcových kilometrov veľkej Prírodnej rezervácie Tost Tosonbumba. Ide o jedinú rezerváciu v krajine, kde sa usilujú o záchranu snežného leoparda. Ocenená bola aj Jacqueline Evansová z Cookových ostrovov, ktorej práca viedla k zachovaniu a udržateľnému hospodáreniu celého oceánskeho teritória Cookových ostrovov s rozlohou takmer dva milióny štvorcových kilometrov a vytvoreniu 15 morských chránených oblastí.

Posledným tohtoročným laureátom je Čiľan Alberto Curamil, väznený domorodý aktivista, ktorý protestoval proti niekoľkým hydroelektrickým projektom v krajine. Jeho úsilie viedlo k zastaveniu dvoch projektov a ochrane kriticky ohrozeného ekosystému okolo rieky Cautín.

Goldmanovu environmentálnu cenu vytvorili v roku 1989 dnes už zosnulí filantropi zo San Francisca Richard a Rhoda Goldmanovci. Víťazov vyberajú z nominácií environmentálnych a iných organizácií. Odmena za získanie ceny je 200-tisíc amerických dolárov (približne 179-tisíc eur).

Viac k témam: enviromentalistika, ocenenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Goldmanovu environmentálnu cenu získalo šesť aktivistov, zachránili prales či ohrozené druhy © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top