Ste tu
Home > Kultúra > Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote získalo sedem olejomalieb Eduarda Putru

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote získalo sedem olejomalieb Eduarda Putru

BANSKÁ BYSTRICA 15. januára (WebNoviny.sk) – Sedem olejomalieb gemersko-malohontského maliara Eduarda Putru (1883 – 1915) s rôznou tematikou zakúpilo Gemersko-malohontské múzeum (GMM) v Rimavskej Sobote.

Ako informovala agentúru SITA PR referentka GMM Martina Oštrom Mareková, medzi získanými dielami sú krajinomaľby s motívom divých kačíc, zvieracia kompozícia znázorňujúca jelene v ruji, podobizeň čítajúceho muža za stolom a tri zátišia.

Zátišia aj krajinomaľby

Eduard Putra sa narodil v roku 1883 v Hrušove v okrese Rimavská Sobota. Maliarstvo študoval v Budapešti a v Mníchove. Autorove krátke tvorivé obdobie v Rimavskej Sobote je ohraničené rokmi 1908 až 1914, počas ktorých tvoril najmä v duchu mníchovského akademizmu.

Podstatnú časť jeho diel predstavujú portrétne štúdie a veľké množstvo autoportrétov. Nájdeme však medzi nimi aj krajinomaľbu a v neposlednom rade aj zátišia,“ uviedla historička umenia GMM Angelika Kolár.

Putra musel po vypuknutí prvej svetovej vojny narukovať a čoskoro po niekoľkotýždňovej ťažkej chorobe v januári 1915 zomrel na slabosť srdca a tuberkulózu.

Pochovaný je na cintoríne v Rimavskej Sobote a jeho hrobové miesto udržiava Gemersko-malohontské múzeum. Jeho meno figuruje aj na pamätníku venovanom obetiam vojny, ktorý stojí na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote.

Mnohé diela sú v súkromnom vlastníctve

Po autorovej predčasnej smrti vo veku nedožitých 32 rokov sa veľká časť jeho pozostalosti, vrátane osobných písomností vďaka príbuzným dostala do zbierok Gemersko-malohontského múzea. Mnohé jeho diela sú však dodnes v súkromnom vlastníctve a múzeum si kladie za cieľ postupne získavať tieto artefakty do svojich zbierok.

Akvizíciu šiestich diel z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a jedno dielo bolo zakúpené s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom múzea.

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote svoju históriu začalo písať 3. septembra 1882 a tým sa radí medzi najstaršie múzeá na Slovensku. Hlavným zameraním múzea je dokumentácia prírody a spoločnosti historického regiónu Gemera a Malohontu. Od roku 1996 sa múzeum špecializuje na dokumentáciu hmotnej a duchovnej kultúry Rómov v širšom regióne.

Viac k témam: Gemersko-malohontské múzeum, maliar, obrazy
Zdroj: Webnoviny.sk – Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote získalo sedem olejomalieb Eduarda Putru © SITA Všetky práva vyhradené.

Top