Ste tu
Home > Správy > Desiatky tisíc Bielorusov pokračovali v protestoch, polícia zatkla asi 250 demonštrantov (video)

Desiatky tisíc Bielorusov pokračovali v protestoch, polícia zatkla asi 250 demonštrantov (video)

13.9.2020 (Webnoviny.sk) – Bieloruská polícia v nedeľu zadržala asi 250 demonštrantov na proteste, na ktorý v predvečer stretnutia prezidenta Alexandra Lukašenka s jeho ruským spojencom Vladimirom Putinom, prišli desiatky tisíc ľudí. Informovalo o tom ministerstvo vnútra s tým, že zadržaní mali vlajky alebo “urážlivé” plagáty.


Podľa agentúry AFP úrady v očakávaní protestu obmedzili prístup k mobilnému internetu a uzavreli centrálne stanice metra, pričom v centre Minska umiestnili policajné a vojenská autá a ostnatý drôt.


Zásahy proti opozičným lídrom

Aj napriek násilnému zatýkaniu sa však v centre mesta na masívny protest zišli desiatky tisíc ľudí, uvádza AFP. Bielorusi už vyše mesiaca protestujú proti výsledkom prezidentských volieb, ktoré podľa oficiálnych údajov vyhral Lukašenko s 80 % hlasov, čo však opozícia považuje za podvod. Počas víkendov ulice Minska pravidelne zaplavuje vyše stotisíc ľudí.

Lukašenkove bezpečnostné sily počas uplynulého týždňa pokračovali v zásahoch proti opozičným lídrom, ktorí ešte neopustili krajinu. Po nedeľnom masívnom proteste napríklad zatkli Mariu Kolesnikovovú, ktorú sa pokúsili vyviezť za hranice, no ona odmietla odísť a roztrhala svoj pas.

Stretnutie Lukašenka a Putina v Soči

Minulú nedeľu podľa agentúry AP zadržali viac ako 600 ľudí, čo predstavuje najväčšiu vlnu zatknutí od počiatočných dní protestov, ktoré sprevádzali tvrdé zásahy polície proti demonštrantom.

Putin a Lukašenko by sa mali v pondelok stretnúť v Soči, pričom podľa Kremľa by sa mali zhovárať o plánoch na integráciu a kľúčových obchodných a energetických projektoch.

V sobotu bieloruská polícia tvrdo zasiahla aj proti ženám, ktorých sa na pokojnom proteste v hlavnom meste stretlo asi 10-tisíc, pričom niekoľko desiatok z nich zadržali. Niektoré z nich búchali varechami na hrnce a kričali “Vráťte nám našu Mášu,” odkazujúc na spomínanú Kolesnikovovú. Podľa ľudskoprávnej skupiny Viasna zadržali viac ako 70 ľudí.

Viac k témam: prezidentské voľby v Bielorusku, protesty v Bielorusku
Zdroj: Webnoviny.sk – Desiatky tisíc Bielorusov pokračovali v protestoch, polícia zatkla asi 250 demonštrantov (video) © SITA Všetky práva vyhradené.


Top